photo of House Chamber with link to House Main Menu

House and Senate Members

Alphabetical list with links to each Legislator's contact info

Ackley, Representative Kent (C-Monmouth)

Alley, Representative Robert W., Sr. (D-Beals)

Austin, Representative Betty A. (D-Skowhegan)

Austin, Representative Susan M. W. (R-Gray)

Babbidge, Representative Christopher W. (D-Kennebunk)

Bailey, Representative Donna (D-Saco)

Bates, Representative Dillon F. (D-Westbrook)

Battle, Representative Kevin J. (I-South Portland)

Bear, Representative Henry John (Houlton Band of Maliseet Indians)

Beebe-Center, Representative Pinny (D-Rockland)

Bellows, Senator Shenna Lee (D-Kennebec)

Berry, Representative Seth A. (D-Bowdoinham)

Bickford, Representative Bruce A. (R-Auburn)

Black, Representative Russell J. (R-Wilton)

Blume, Representative Lydia C. (D-York)

Bradstreet, Representative Richard T. (R-Vassalboro)

Brakey, Senator Eric L. (R-Androscoggin)

Breen, Senator Catherine E. (D-Cumberland)

Brooks, Representative Heidi E. (D-Lewiston)

Bryant, Representative Mark E. (D-Windham)

Campbell, Representative Richard H. (R-Orrington)

Cardone, Representative Barbara A. (D-Bangor)

Carpenter, Senator Michael E. (D-Aroostook)

Carson, Senator Everett Brownie (D-Cumberland)

Casás, Representative Owen D. (I-Rockport)

Cebra, Representative Richard M. (R-Naples)

Chace, Representative Paul B. (R-Durham)

Chapman, Representative Ralph (G-Brooksville)

Chenette, Senator Justin M. (D-York)

Chipman, Senator Benjamin M. (D-Cumberland)

Collings, Representative Benjamin T. (D-Portland)

Collins, Senator Ronald F. (R-York)

Cooper, Representative Janice E. (D-Yarmouth)

Corey, Representative Patrick W. (R-Windham)

Craig, Representative Garrel Robert (R-Brewer)

Cushing, Senator Andre E., III (R-Penobscot)

Cyrway, Senator Scott W. (R-Kennebec)

Dana, Representative Matthew, II (Passamaquoddy Tribe)

Daughtry, Representative Matthea Elisabeth Larsen (D-Brunswick)

Davis, Senator Paul T., Sr. (R-Piscataquis)

DeChant, Representative Jennifer L. (D-Bath)

Denno, Representative Dale J. (D-Cumberland)

Deschambault, Senator Susan A. (D-York)

Devin, Representative Michael G. (D-Newcastle)

Diamond, Senator G. William (D-Cumberland)

Dill, Senator James F. (D-Penobscot)

Dillingham, Representative Kathleen R. J. (R-Oxford)

Dion, Senator Mark N. (D-Cumberland)

Doore, Representative Donna R. (D-Augusta)

Dow, Senator Dana L. (R-Lincoln)

Duchesne, Representative Robert S. (D-Hudson)

Dunphy, Representative Michelle (D-Old Town)

Espling, Representative Ellie (R-New Gloucester)

Farnsworth, Representative Richard R. (D-Portland)

Farrin, Representative Bradlee Thomas (R-Norridgewock)

Fay, Representative Jessica L. (D-Raymond)

Fecteau, Representative Ryan M. (D-Biddeford)

Foley, Representative Robert A. (R-Wells)

Fredette, Representative Kenneth Wade (R-Newport)

Frey, Representative Aaron M. (D-Bangor)

Fuller, Representative Roger Jason (D-Lewiston)

Gattine, Representative Drew (D-Westbrook)

Gerrish, Representative Karen A. (R-Lebanon)

Gideon, Representative Sara (D-Freeport)

Gillway, Representative James S. (R-Searsport)

Ginzler, Representative Phyllis A. (R-Bridgton)

Golden, Representative Jared F. (D-Lewiston)

Grant, Representative Gay M. (D-Gardiner)

Gratwick, Senator Geoffrey M. (D-Penobscot)

Grignon, Representative Chad Wayne (R-Athens)

Grohman, Representative Martin J. (I-Biddeford)

Guerin, Representative Stacey K. (R-Glenburn)

Haggan, Representative David G. (R-Hampden)

Hamann, Representative Scott M. (D-South Portland)

Hamper, Senator James M. (R-Oxford)

Handy, Representative James R. (D-Lewiston)

Hanington, Representative Sheldon Mark (R-Lincoln)

Hanley, Representative Jeffery P. (R-Pittston)

Harlow, Representative Denise Patricia (I-Portland)

Harrington, Representative Matthew A. (R-Sanford)

Harvell, Representative Lance Evans (R-Farmington)

Hawke, Representative Stephanie (R-Boothbay Harbor)

Head, Representative Frances M. (R-Bethel)

Herbig, Representative Erin D. (D-Belfast)

Herrick, Representative Lloyd C. (R-Paris)

Hickman, Representative Craig V. (D-Winthrop)

Higgins, Representative Norman E. (I-Dover-Foxcroft)

Hill, Senator Dawn (D-York)

Hilliard, Representative Gary L. (R-Belgrade)

Hogan, Representative George W. (D-Old Orchard Beach)

Hubbell, Representative Brian L. (D-Bar Harbor)

Hymanson, Representative Patricia (D-York)

Jackson, Senator Troy Dale (D-Aroostook)

Johansen, Representative Chris A. (R-Monticello)

Jorgensen, Representative Erik C. (D-Portland)

Katz, Senator Roger J. (R-Kennebec)

Keim, Senator Lisa (R-Oxford)

Kinney, Representative Jonathan L. (R-Limington)

Kinney, Representative MaryAnne (R-Knox)

Kornfield, Representative Victoria P. (D-Bangor)

Kumiega, Representative Walter A., III (D-Deer Isle)

Langley, Senator Brian D. (R-Hancock)

Lawrence, Representative Mark W. (D-Eliot)

Libby, Senator Nathan L. (D-Androscoggin)

Lockman, Representative Lawrence E. (R-Amherst)

Longstaff, Representative Thomas R. W. (D-Waterville)

Luchini, Representative Louis J. (D-Ellsworth)

Lyford, Representative Peter A. (R-Eddington)

Madigan, Representative Colleen M. (D-Waterville)

Madigan, Representative John E., Jr. (D-Rumford)

Maker, Senator Joyce A. (R-Washington)

Malaby, Representative Richard S. (R-Hancock)

Marean, Representative Donald G. (R-Hollis)

Martin, Representative John L. (D-Eagle Lake)

Martin, Representative Roland Danny (D-Sinclair)

Mason, Senator Garrett P. (R-Androscoggin)

Mason, Representative Gina M. (R-Lisbon) (Deceased 9/5/17)
Replaced by Richard G. Mason (R-Lisbon)

Mason, Representative Richard G. (R-Lisbon)
(Elected in Special Session 11/7/17)

Mastraccio, Representative Anne-Marie (D-Sanford)

McCrea, Representative David Harold (D-Fort Fairfield)

McCreight, Representative Joyce (D-Harpswell)

McElwee, Representative Carol A. (R-Caribou)

McLean, Representative Andrew J. (D-Gorham)

Melaragno, Representative Gina M. (D-Auburn)

Millett, Senator Rebecca J. (D-Cumberland)

Miramant, Senator David R. (D-Knox)

Monaghan, Representative Kimberly J. (D-Cape Elizabeth)

Moonen, Representative Matthew W. (D-Portland)

Nadeau, Representative Catherine M. (D-Winslow)

O'Connor, Representative Beth A. (R-Berwick)

O'Neil, Representative Margaret M. (D-Saco)

Ordway, Representative Lester S. (R-Standish)

Parker, Representative Jennifer Ellen (D-South Berwick)

Parry, Representative Wayne R. (R-Arundel)

Perkins, Representative Michael D. (R-Oakland)

Perry, Representative Anne C. (D-Calais)

Picchiotti, Representative John Joseph (R-Fairfield)

Pickett, Representative Richard A. (R-Dixfield)

Pierce, Representative Jeffrey K. (R-Dresden)

Pierce, Representative Teresa S. (D-Falmouth)

Pouliot, Representative Matthew G. (R-Augusta)

Prescott, Representative Dwayne W. (R-Waterboro)

Reckitt, Representative Lois Galgay (D-South Portland)

Reed, Representative Roger E. (R-Carmel)

Riley, Representative Christina (D-Jay)

Rosen, Senator Kimberley C. (R-Hancock)

Rykerson, Representative Deane (D-Kittery)

Sampson, Representative Heidi H. (R-Alfred)

Sanborn, Representative Heather B. (D-Portland)

Sanderson, Representative Deborah J. (R-Chelsea)

Saviello, Senator Thomas B. (R-Franklin)

Schneck, Representative John C. (D-Bangor)

Seavey, Representative H. Stedman (R-Kennebunkport)

Sheats, Representative Bettyann W. (D-Auburn)

Sherman, Representative Roger L. (R-Hodgdon)

Simmons, Representative Abden S. (R-Waldoboro)

Sirocki, Representative Heather W. (R-Scarborough)

Skolfield, Representative Thomas H. (R-Weld)

Spear, Representative John Alden (D-South Thomaston)

Stanley, Representative Stephen S. (D-Medway)

Stearns, Representative Paul A. (R-Guilford)

Stetkis, Representative Joel R. (R-Canaan)

Stewart, Representative Harold L., III (R-Presque Isle)

Strom, Representative Scott Walter (R-Pittsfield)

Sutton, Representative Paula G. (R-Warren)

Sylvester, Representative Michael A. (D-Portland)

Talbot Ross, Representative Rachel (D-Portland)

Tepler, Representative Denise A. (D-Topsham)

Terry, Representative Maureen Fitzgerald (D-Gorham)

Theriault, Representative Timothy S. (R-China)

Thibodeau, Senator Michael D. (R-Waldo)

Timberlake, Representative Jeffrey L. (R-Turner)

Tipping, Representative Ryan (D-Orono)

Tucker, Representative Ralph L. (D-Brunswick)

Tuell, Representative William R. (R-East Machias)

Turner, Representative Beth Peloquin (R-Burlington)

Vachon, Representative Karen R. (R-Scarborough)

Vitelli, Senator Eloise A. (D-Sagadahoc)

Volk, Senator Amy F. (R-Cumberland)

Wadsworth, Representative Nathan J. (R-Hiram)

Wallace, Representative Raymond A. (R-Dexter)

Ward, Representative Karleton S. (R-Dedham)

Warren, Representative Charlotte (D-Hallowell)

White, Representative Dustin Michael (R-Washburn)

Whittemore, Senator Rodney L. (R-Somerset)

Winsor, Representative Tom J. (R-Norway)

Wood, Representative Stephen J. (R-Greene)

Woodsome, Senator David (R-York)

Zeigler, Representative Stanley Paige, Jr. (D-Montville)