MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Districts with No Democrats or with No Republicans on the Ballot

From Robert B. Hunt, Clerk of the House

(Including Declared Write-Ins, Unenrolled and Other Candidates)

Code:
* - Incumbent, ** - Former Member of the House and/or Senate
‡ - Declared Write-In Candidate
D - Democrat, C - Common Sense Independent, I - Independent, R - Republican, U - Unenrolled

Last Posted 10/5/2016

Districts with no Republican Candidate

District 12
* Martin J. Grohman (D-Biddeford) 9 Lisa Lane, Biddeford 04005
Matthew D. Lauzon (I-Biddeford) 11 Free Street, Biddeford 04005

District 31
Lois Galgay Reckitt (D-South Portland) 38 Myrtle Avenue, South Portland 04106

District 32
* Scott M. Hamann (D-South Portland) 60 Thornton Avenue, South Portland 04106

District 34
* Drew Gattine (D-Westbrook) 529 Stroudwater Street, Westbrook 04092

District 36
* Denise Patricia Harlow (D-Portland) 36 Broadway, Portland 04103

District 37
* Richard R. Farnsworth (D-Portland) 55 Old Mast Road, Portland 04102

District 40
Rachel Talbot Ross (D-Portland) 39 Washburn Avenue, Portland 04101
(Carol C. Taylor (R-Portland) withdrew too late for her name to be removed from the ballot;
votes cast for her will not be counted.)

District 50
* Ralph L. Tucker (D-Brunswick) 15 McKeen Street, Brunswick 04011

District 51
* Joyce McCreight (D-Harpswell) 155 Gun Point Road, Harpswell 04079

District 84
* Charlotte Warren (D-Hallowell) 19 Oakwood Drive, Hallowell 04347

District 85
* Donna R. Doore (D-Augusta) 49 Pleasant Hill Road, Augusta 04330

District 94
Kathleen Meil (D-Rockport) 90 Old Rockland Street, Rockport 04856
Owen D. Casas (I-Rockport) 34 South Street, Rockport 04856

District 109
* Thomas R. W. Longstaff (D-Waterville) 39 Pleasant Street, Waterville 04901

District 134
* Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) 36 Cedar Lane, Little Deer Isle 04650

District 150
* Roland Danny Martin (D-Sinclair) P. O. Box 97, Sinclair 04779

District 151
* John L. Martin (D-Eagle Lake) P. O. Box 250, Eagle Lake 04739

Districts with no Democratic Candidate

District 25
* Patrick W. Corey (R-Windham) 353 River Road, Windham 04062

District 69
‡ William G. Peters (I-Bridgton) 86 South Bridgton Road, Bridgton 04009
Walter N. Riseman (I-Harrison) P. O. Box 543, Harrison 04040
* Phyllis A. Ginzler (R-Bridgton) 10 Blue Jay Lane, Bridgton 04009

District 82
Kent Ackley (C-Monmouth) 705 Route 135, Monmouth 04259
* Randall Adam Greenwood (R-Wales) 38 Witherell Road, Wales 04280

District 86
* Matthew G. Pouliot (R-Augusta) 99 Winthrop Street, Augusta 04330

District 89
Wendy J. Wolf (I-Boothbay Harbor) P. O. Box 69, West Boothbay Harbor 04575
* Stephanie Hawke (R-Boothbay Harbor) 76 Park Street, Boothbay Harbor 04538

District 100
* Kenneth Wade Fredette (R-Newport) P. O. Box 70, Newport 04953

District 119
* Paul A. Stearns (R-Guilford) 33 Applebee Hill Road, Guilford 04443

District 144
* Roger L. Sherman (R-Hodgdon) P. O. Box 682, Houlton 04730