MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Candidates for the 11/8/16 General Election

Showing Withdrawals and Replacement Candidates

From Robert B. Hunt, Clerk of the House

DRAFT

Last Posted 7/25/2016, 6:10 pm

(Including Unenrolled and Other Candidates)

Code:
* - Incumbent, ** - Former Member of the House and/or Senate
*** - Incumbent Non-Voting Tribal Representative

‡ - Candidate has withdrawn
(Candidates who withdrew before 5 pm on Monday, July 11, 2016, may be replaced;
replacement candidates must be chosen by 5 pm on Monday, July 25, 2016)

†† - Replacement Candidate

C - Common Sense Independent, D - Democrat, G - Green Independent,
N - Non-Party, R - Republican, U - Unenrolled-Independent

District 1
* Deane Rykerson (D-Kittery) 1 Salt Marsh Lane, Kittery Point 03905 - tel. (207) 439-8755
Ronald S. Pulchlopek (R-Kittery) 9 Main Street, Kittery 03904 - tel. (207) 351-5255

District 2
** Mark W. Lawrence (D-South Berwick) 42 Lords Lane, South Berwick 03908 - tel. (207) 748-3289
Jonathan Michael Moynahan (R-Eliot) 732 Goodwin Road, Eliot 03903 - tel. (207) 929-0847

District 3
* Lydia Blume (D-York) P. O. Box 1738, York Beach 03910 - tel. (207) 363-9234
Peter G. Mantell (R-York) 9 Scott Avenue, York 03909 - tel. (207) 337-0432

District 4
* Patricia Hymanson (D-York) 34 High Pine Road, York 03909 - tel. (207) 363-8353
** Bradley S. Moulton (R-York) P. O. Box 35, Cape Neddick 03902 - tel. (207) 361-1532

District 5
** Joshua R. Plante (D-Berwick) P. O. Box 142, Berwick 03901 - tel. (603) 978-2788
* Beth A. O'Connor (R-Berwick) 92 Sullivan Street, Berwick 03901 - tel. (207) 698-7899

District 6
Jennifer Ellen Parker (D-South Berwick) 224 Witchtrot Road, South Berwick 03908 - tel. (207) 475-6792
Manley C. Gove (R-South Berwick) P. O. Box 174, North Berwick 03906 - tel. (207) 252-2775

District 7
Joachim H. Howard (D-Wells) 34 Furbish Road, Wells 04090 - tel. (207) 216-9341
* Robert A. Foley (R-Wells) 57 Shady Lane, Wells 04090 - tel. (207) 646-2409

District 8
* Christopher W. Babbidge (D-Kennebunk) 84 Stratford Place, Kennebunk 04043 - tel. (207) 985-3332
†† Bradley Scott Ducharme (R-Kennebunk) 247 Western Avenue, Kennebunk 04043 - tel. (207) 641-7568
‡ John H. Kotsonis (R-Kennebunk) 9 Fieldcrest Drive, Kennebunk 04043 - tel. (207) 985-4960

District 9
Diane M. Denk (D-Kennebunk) 32 River's Edge Drive, Kennebunk 04043 - tel. (207) 604-0838
* H. Stedman Seavey (R-Kennebunkport) 154 Wildes District Road, Kennebunkport 04046 - tel. (207) 967-5991

District 10
Emily E. Ingwersen (D-Arundel) 18 Early Way, Arundel 04046 - tel. (207) 318-0811
* Wayne R. Parry (R-Arundel) 851 Alfred Road, Arundel 04046 - tel. (207) 286-9145

District 11
* Ryan M. Fecteau (D-Biddeford) 23 Western Avenue, Apt. 101, Biddeford 04005 - tel. (207) 289-4478
Renee P. Morin (R-Biddeford) 44 West Street, Biddeford 04005 - tel. (207) 282-3557

District 12
* Martin J. Grohman (D-Biddeford) 9 Lisa Lane, Biddeford 04005 - tel. (207) 283-1476
Matthew D. Lauzon (I-Biddeford) 11 Free Street, Biddeford 04005 - tel. (207) 590-8165

District 13
* George W. Hogan (D-Old Orchard Beach) 17 Seacliff Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 423-4293
Michael E. Coleman (R-Old Orchard Beach) 185 Saco Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 423-4848

District 14
Donna Bailey (D-Saco) 7 Scrimshaw Lane, Saco 04072 - tel. (207) 284-9962
Jacob C. Johnston (I-Saco) 62 Pleasant Street, Saco 04072 - tel. (207) 284-3445
†† Jeffrey A. Christenbury (R-Saco) 20 Cleveland Street, Saco 04072 - tel.
‡ Todd R. Hutchins (R-Saco) 180 North Street, Saco 04072 - tel. (207) 385-8783

District 15
Margaret M. O'Neil (D-Saco) 21 Sheila Circle, Saco 04072 - tel. (207) 590-1679
Mark Alan Bedell (R-Saco) 85 Watson Mill Road, Saco 04072 - tel. (818) 800-1701

District 16
River L. Payne (D-Hollis) 825 River Road, Hollis 04042 - tel. (207) 749-8063
* Donald G. Marean (R-Hollis) 233 Bonny Eagle Road, Hollis 04042 - tel. (207) 727-5527

District 17
Gerry R. Gibson (D-Waterboro) 59 Victoria Lane, North Waterboro 04061 - tel. (603) 285-2648
* Dwayne W. Prescott (R-Waterboro) 1094 Sokokis Trail, North Waterboro 04061 - tel. (207) 710-1614

District 18
* Anne-Marie Mastraccio (D-Sanford) 23 Lebanon Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-8692
Gordon E. Frohloff (R-Sanford) 96 School Street, Sanford 04073 - tel. (207) 337-4465

District 19
Nalbert Tarbox Tero (D-Sanford) 317 Sunset Road, Springvale 04083 - tel. (207) 651-1529
* Matthew A. Harrington (R-Sanford) P. O. Box 457, Sanford 04073 - tel. (207) 831-6746

District 20
Daniel J. Lauzon (D-Lebanon) 301 Depot Road, Lebanon 04027 - tel. (207) 432-6491
* Karen A. Gerrish (R-Lebanon) P. O. Box 291, Lebanon 04027 - tel. (207) 651-5452

District 21
Aaron R. Carroll (D-Limerick) 140 Elm Street, Limerick 04048 - tel. (207) 929-0029
Heidi H. Sampson (R-Alfred) 465 Kennebunk Road, Alfred 04002 - tel. (207) 324-0307

District 22
Richard J. Fitzgerald (D-Buxton) 104 Fogg Road, Buxton 04093 - tel. (207) 232-3374
* Jonathan L. Kinney (R-Limington) 179 Beaver Berry Road, Limington 04049 - tel. (207) 637-2366

District 23
‡ Travis Erickson (D-Standish) 35 Littlefield Road, Standish 04084 - tel. (207) 787-1730
†† Pamela J. Smith (D-Standish) 249 Bonny Eagle Road, Standish 04084 - tel.
* Lester S. Ordway (R-Standish) P. O. Box 212, Standish 04084 - tel. (207) 642-3491

District 24
* Mark E. Bryant (D-Windham) 166 Albion Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6591
Benjamin Martin (R-Windham) 93 Woodland Road, Windham 04062 - tel. (207) 518-8475

District 25
‡ ** Jane P. Pringle (D-Windham) 3 Great Falls Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-8266
* Patrick W. Corey (R-Windham) 353 River Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6164

District 26
Maureen Fitzgerald Terry (D-Gorham) 9 Lombard Street, Gorham 04038 - tel. (207) 712-9735
Matthew L. Mattingly (R-Gorham) 91 South Street, Gorham 04038 - tel. (207) 839-5843

District 27
* Andrew J. McLean (D-Gorham) 114 Johnson Road, Gorham 04038 - tel. (207) 939-8482
James D. Means (R-Gorham) 7 Beatrice Drive, Gorham 04038 - tel. (207) 839-8399

District 28
Christopher J. Caiazzo (D-Scarborough) 17 Elmwood Avenue, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-6482
* Heather W. Sirocki (R-Scarborough) 32 Glendale Circle, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-5609

District 29
†† Theodora J. Kalikow (D-Scarborough) 1 Drake Lane, Scarborough 04074 - tel.
‡ Mary B. Starr (D-Scarborough) 6 Haystack Circle, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-5539
* Karen R. Vachon (R-Scarborough) 25 Ocean Avenue, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-4715

District 30
* Kimberly J. Monaghan (D-Cape Elizabeth) 6 Russet Lane, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 749-9443
George W. Van Syckel (R-Cape Elizabeth) 57 Richmond Terrace, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 749-5979

District 31
Lois Galgay Reckitt (D-South Portland) 38 Myrtle Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 712-2474
‡ Colton P. Gross (R-South Portland) 446 Preble Street, South Portland 04106 - tel. (207) 735-8796

District 32
* Scott M. Hamann (D-South Portland) 60 Thornton Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 233-2951
‡ Isaac J. Misiuk (R-South Portland) 58 Pleasant Avenue, Apt. #3, South Portland 04106 - tel. (207) 653-1558

District 33
Brad Fox (D-South Portland) 12 Rollins Way, South Portland 04106 - tel. (207) 712-0664
* Kevin J. Battle (R-South Portland) 83 Sandy Hill Road, South Portland 04106 - tel. (207) 831-6962

District 34
* Drew Gattine (D-Westbrook) 529 Stroudwater Street, Westbrook 04092 - tel. (207) 409-3477
‡ Ekaterina A. Ikhsanova (R-Westbrook) 396 Main Street, Apt. C, Westbrook 04092 - tel. (207) 518-1737

District 35
* Dillon Bates (D-Westbrook) 47 Garfield Street, #1, Westbrook 04092 - tel. (207) 570-1075
†† James R. Bourque (R-Westbrook) 47 Grandview Drive, Westbrook 04092 - tel. (207) 831-1155
‡ Emily Sarah Spencer (R-Westbrook) 882 Bridgton Road, Westbrook 04092 - tel. ic: (207) 523-0421

District 36
* Denise Patricia Harlow (D-Portland) 36 Broadway, Portland 04103 - tel. (207) 409-0870

District 37
* Richard R. Farnsworth (D-Portland) 55 Old Mast Road, Portland 04102 - tel. (207) 874-6399
Donato G. Apon (R-Portland) 41 Pierce Avenue, Portland 04102 - tel. (207) 776-5217

District 38
* Matthew W. Moonen (D-Portland) 165 Neal Street, Apt. 1F, Portland 04102 - tel. (207) 332-7823
Thomas J. Loring (R-Portland) 8 Guilford Court #2, Portland 04101 - tel. (207) 671-7651

District 39
Michael A. Sylvester (D-Portland) 159 Central Avenue, Peaks Island 04108 - tel. (207) 239-1777
Peter Ignatius Doyle (R-Portland) 49 Cumberland Avenue, Portland 04101 - tel. (207) 749-8670

District 40
Rachel Talbot Ross (D-Portland) 39 Washburn Avenue, Portland 04101 - tel. (207) 653-3953
Russell E. Hoskins (G-Portland) 52 Smith Street #1, Portland 04101 - tel.
Carol C. Taylor (R-Portland) 633 Congress Street #115, Portland 04101 - tel. (207) 879-8709

District 41
* Erik C. Jorgensen (D-Portland) 83 Highland Street, Portland 04103 - tel. (207) 939-7120
James H. Azzola (R-Portland) P. O. Box 10824, Portland 04104 - tel. (207) 956-8156

District 42
Benjamin T. Collings (D-Portland) P. O. Box 1213, Portland 04104 - tel. (207) 766-1322
Susan M. Abercrombie (R-Portland) 48 Malilly Road, Portland 04103 - tel. (207) 772-2837

District 43
Heather B. Sanborn (D-Portland) 82 Frost Hill Road, Portland 04103 - tel. (207) 650-0678
Jeffrey W. Langholtz (R-Portland) 141 Virginia Street, Portland 04103 - tel. (207) 797-5712

District 44
* Teresa S. Pierce (D-Falmouth) 6 Waites Landing Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 781-7144
†† Kimberly A. Diamond (R-Falmouth) 4 Heron Point Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 650-2141
‡ Erin L. Mancini (R-Falmouth) 116 Longwoods Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 400-0652

District 45
Dale J. Denno (D-Cumberland) 275 Main Street, Cumberland Center 04021 - tel. (207) 400-1123
* Michael J. Timmons (R-Cumberland) 140 Bruce Hill Road, Cumberland 04021 - tel. (207) 829-4856

District 46
Sarah K. Hall (D-Durham) 156 Cedar Pond Road, Durham 04222 - tel. (207) 415-2312
* Paul B. Chace (R-Durham) 31 Colonial Drive, Durham 04222 - tel. (207) 240-9300

District 47
* Janice E. Cooper (D-Yarmouth) 53 West Elm Street, Yarmouth 04096 - tel. (207) 847-3193
Richard Vinton Snow (R-Yarmouth) 73 Landing Woods Road, Yarmouth 04096 - tel. (207) 846-3569

District 48
* Sara Gideon (D-Freeport) 37 South Freeport Road, Freeport 04032 - tel. (207) 287-1430
Paul Benjamin Schulz (R-Pownal) P. O. Box 80, Pownal 04069 - tel. (207) 619-3039

District 49
* Matthea Elisabeth Larsen Daughtry (D-Brunswick) 40 Federal Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 370-9871
Michael R. Stevens (R-Brunswick) 11 Peary Drive, Brunswick 04011 - tel. (207) 607-0531

District 50
* Ralph L. Tucker (D-Brunswick) 15 McKeen Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-7639
‡ Robert E. Thompson (R-Brunswick) 105 Adams Drive, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-7430

District 51
* Joyce McCreight (D-Harpswell) 155 Gun Point Road, Harpswell 04079 - tel. (207) 449-3293
‡ Jeffrey S. Slocum (R-Harpswell) 244 Mountain Road, Harpswell 04079 - tel. (207) 833-6362
†† Byron D. Watson (R-Brunswick) 33 Beverly Drive, Brunswick 04011 - tel.

District 52
* Jennifer L. DeChant (D-Bath) 1008 Middle Street, Bath 04530 - tel. (207) 442-8486
Bil Weidner (R-Bath) 8 Washington Street, Bath 04530 - tel. (207) 944-1913

District 53
William L. Neilson (D-Arrowsic) 130 Front Street, Bath 04530 - tel. (207) 841-7543
* Jeffrey K. Pierce (R-Dresden) P. O. Box 51, Dresden 04342 - tel. (207) 737-9051

District 54
* Denise A. Tepler (D-Topsham) 13 Homeplace, Topsham 04086 - tel. (207) 729-4018
Ruth A. Lyons (R-Topsham) 22 Jesse Road, Topsham 04086 - tel. (207) 798-9861

District 55
** Seth A. Berry (D-Bowdoinham) 1245 River Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 522-1609
* Brian D. Hobart (R-Bowdoinham) 239 Ridge Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 666-3075

District 56
Scott N. Gaiason (D-Lisbon) 32 Huston Street, Lisbon Falls 04252 - tel. (207) 751-4799
Gina M. Mason (R-Lisbon) 312 Ridge Road, Lisbon 04252 - tel. (207) 353-9086

District 57
Nicholas John Gayton (D-Sabattus) P. O. Box 907, Sabattus 04280 - tel. (207) 513-7473
* Stephen J. Wood (R-Greene) P. O. Box 927, Sabattus 04280 - tel. (207) 740-3723

District 58
** James R. Handy (D-Lewiston) 9 Maplewood Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 784-5595
Matthew Paul Roy (R-Lewiston) 357 Randall Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 240-4391

District 59
Roger Jason Fuller (D-Lewiston) 36 Elliott Avenue, Lewiston 04240 - tel. (818) 216-0448
Elliot R. Chicoine (R-Lewiston) 225 Montello Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 400-0842

District 60
* Jared F. Golden (D-Lewiston) 3 Diamond Court, Lewiston 04240 - tel. (207) 402-4410
Jeffery M. Padham (R-Lewiston) 61 Nichols Street #2, Lewiston 04240 - tel. (207) 205-4822

District 61
* Heidi E. Brooks (D-Lewiston) 1 Pleasant Street, #2, Lewiston 04240 - tel. (207) 740-5229
Stephen Francis Miller (R-Lewiston) 12 Lucille Avenue, Lewiston 04240 - tel. (207) 212-8634

District 62
* Gina M. Melaragno (D-Auburn) 25 James Street, Apt. 3, Auburn 04210 - tel. (207) 740-8860
Brandon Eli Dickey (R-Auburn) 36 Second Street, Apt. 1R, Auburn 04210 - tel. (207) 482-0708

District 63
†† Nathan Paul LeClair (D-Auburn) 38 Marshall Avenue, Auburn 04210 - tel.
‡ Michael R. Scott (D-Auburn) 549 South Witham Road, Auburn 04210 - tel. (207) 782-1821
* Bruce A. Bickford (R-Auburn) 64 Cameron Lane, Auburn 04210 - tel. (207) 740-0328

District 64
Bettyann W. Sheats (D-Auburn) 32 Waterview Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 777-4537
‡ * David P. Sawicki (R-Auburn) 707 Lake Shore Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 753-6312
†† Michael Travers (R-Minot) 1345 Woodman Hill Road, Minot 04258 - tel. (207) 212-4417

District 65
Elijah Ty Breton (D-Poland) 42 Birchwood Lane, Poland 04274 - tel. (207) 577-4839
* Ellie Espling (R-New Gloucester) 12 Lewiston Road, New Gloucester 04260 - tel. (207) 891-8280

District 66
Jessica L. Fay (D-Raymond) 141 Spiller Hill Road, Raymond 04071 - tel. (207) 415-4218
* Michael D. McClellan (R-Raymond) 27 Pismire Mountain Road, Raymond 04071 - tel. (207) 655-4438

District 67
Rachel Lyn Rumson (D-Gray) 8 George Perley Road, Gray 04039 - tel. (207) 657-4085
* Susan M. W. Austin (R-Gray) 136 Yarmouth Road, Gray 04039 - tel. (207) 657-4100

District 68
* Christine B. Powers (D-Naples) 280 Thompsons Point Road, Naples 04055 - tel. (207) 318-2511
** Richard M. Cebra (R-Naples) 15 Steamboat Landing Road, Naples 04055 - tel.

District 69
Walter N. Riseman (I-Harrison) P. O. Box 543, Harrison 04040 - tel. (207) 890-7866
* Phyllis A. Ginzler (R-Bridgton) 10 Blue Jay Lane, Bridgton 04009 - tel. (207) 647-8257

District 70
** Helen E. E. Rankin (D-Hiram) 84 Sebago Road, Hiram 04041 - tel. (207) 625-4620
* Nathan J. Wadsworth (R-Hiram) P. O. Box 321, Cornish 04020 - tel. (207) 838-7451

District 71
Michael W. Twitchell (D-Norway) P. O. Box 83, Norway 04268 - tel. (207) 744-5152
* Tom J. Winsor (R-Norway) 107 Thurston Road, Norway 04268 - tel. (207) 527-2233

District 72
James F. Bradley (D-Mechanic Falls) 1 Purington Avenue, Mechanic Falls 04256 - tel. (207) 346-1536
* Kathleen R. J. Dillingham (R-Oxford) P. O. Box 164, Oxford 04270 - tel. (207) 744-2153

District 73
Cheryl S. Coffman (D-Buckfield) P. O. Box 160, Buckfield 04220 - tel. (207) 336-2102
* Lloyd C. Herrick (R-Paris) P. O. Box 54, Paris 04271 - tel. (207) 514-0414

District 74
Christina Riley (D-Jay) 437 Main Street, Jay 04239 - tel. (207) 897-2288
†† Keith R. Cornelio (R-Jay) P. O. Box 41, Jay 04239 - tel. (207) 897-5129
‡ Mary B. Howes (R-Jay) 14 Woodman Hill Road, Jay 04239 - tel. (207) 645-5079

District 75
James A. Buzzell (D-Leeds) 341 Sumner Road, Leeds 04263 - tel. (207) 312-9154
* Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) 284 Ricker Hill Road, Turner 04282 - tel. (207) 225-6016

District 76
Jill E. Ducharme (D-Wayne) P. O. Box 373, Wayne 04284 - tel. (207) 685-1096
* Gary L. Hilliard (R-Belgrade) 511 Dunn Road, Belgrade 04917 - tel. (207) 495-3677

District 77
Alan B. Tibbetts (D-Sidney) 23 Field Road, Sidney 04330 - tel. (207) 547-4394
Michael D. Perkins (R-Oakland) 93 Willy Point, Oakland 04963 - tel. (207) 465-9354

District 78
* Catherine M. Nadeau (D-Winslow) 23 Patterson Avenue, Winslow 04901 - tel. (207) 873-2025
Benjamin B. Twitchell III (R-Winslow) 10 Robert Street, Winslow 04901 - tel. (207) 446-7062

District 79
John M. Glowa, Sr. (D-China) 30 Meadow Wood Drive, South China 04358 - tel. (207) 445-2360
* Timothy S. Theriault (R-China) 1210 Lakeview Drive, China 04358 - tel. (207) 968-2641

District 80
* Lori A. Fowle (D-Vassalboro) 305 Taber Hill Road, Vassalboro 04989 - tel. (207) 649-4863
Richard T. Bradstreet (R-Vassalboro) 44 Harmony Lane, Vassalboro 04989 - tel. (207) 861-1657

District 81
* Craig V. Hickman (D-Winthrop) 192 Annabessacook Road, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-3276
Milton F. Hadley III (R-Winthrop) 1 Rocky Haven Lane, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-2160

District 82
Kent Ackley (C-Monmouth) 705 Route 135, Monmouth 04259 - tel. (207) 512-2524
* Randall Adam Greenwood (R-Wales) 38 Witherell Road, Wales 04280 - tel. (207) 375-7188

District 83
* Gay M. Grant (D-Gardiner) P. O. Box 4, South Gardiner 04359 - tel. (207) 582-5882
Scott Douglas Williams (R-Gardiner) 65 High Holborn Street, Gardiner 04345 - tel. (207) 458-1498

District 84
* Charlotte Warren (D-Hallowell) 19 Oakwood Drive, Hallowell 04347 - tel. (207) 441-9116
Cathy A. Wright (R-Manchester) 130 Pond Road, Manchester 04351 - tel. (518) 926-9525

District 85
* Donna R. Doore (D-Augusta) 49 Pleasant Hill Road, Augusta 04330 - tel. (207) 592-6849
Corey A. Vose (R-Augusta) 45 Longwood Avenue, Augusta 04330 - tel. (207) 441-4442

District 86
‡ Erik R. Glockler (D-Augusta) 35 Townsend Road #1, Augusta 04330 - tel. (207) 441-9572
* Matthew G. Pouliot (R-Augusta) 99 Winthrop Street, Augusta 04330 - tel. (207) 441-9418

District 87
Wendy S. Ross (D-Wiscasset) P. O. Box 955, Wiscasset 04578 - tel. (207) 882-7060
* Jeffery P. Hanley (R-Pittston) 52 Turner Drive, Pittston 04345 - tel. (207) 582-1524

District 88
‡ Joseph M. Russano (D-Jefferson) P. O. Box 907, Jefferson 04348 - tel. (207) 549-3441
†† James R. Torbert (D-Whitefield) 527 East River Road, Whitefield 04353 - tel. (207) 549-3149
* Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) 64 Whittier Drive, Chelsea 04330 - tel. (207) 623-2168

District 89
Wendy J. Wolf (I-Boothbay Harbor) P. O. Box 69, West Boothbay Harbor 04575 - tel. (207) 633-4629
* Stephanie Hawke (R-Boothbay Harbor) 76 Park Street, Boothbay Harbor 04538 - tel. (207) 380-6803

District 90
* Michael G. Devin (D-Newcastle) 1 Hillcrest Road, Newcastle 04553 - tel. (207) 975-3132
Roberta C. Mayer (R-Damariscotta) 53 Church Street, Damariscotta 04543 - tel. (207) 751-7980

District 91
Emily Trask-Eaton (D-Waldoboro) P. O. Box 730, Waldoboro 04572 - tel. (207) 563-7938
Abden S. Simmons (R-Waldoboro) 41 Jefferson Street, Waldoboro 04572 - tel. (207) 446-4518

District 92
John Alden Spear (D-South Thomaston) 12 Rockledge Road, South Thomaston 04858 - tel. (207) 596-7720
Sonja Sleeper (R-South Thomaston) P. O. Box 232, South Thomaston 04858 - tel. (207) 230-4495

District 93
* Pinny Beebe-Center (D-Rockland) 14 Edwards Street, Rockland 04841 - tel. (207) 596-3937
Donald Paul Robishaw, Jr. (R-Rockland) 9 Melrose Circle South, Rockland 04841 - tel. (207) 751-0250

District 94
Kathleen Meil (D-Rockport) 90 Old Rockland Street, Rockport 04856 - tel. (207) 318-5401
Owen D. Casas (I-Rockport) 34 South Street, Rockport 04856 - tel. (207) 333-0067
Frederick H. Chatfield (R-Rockport) P. O. Box 553, Rockport 04856 - tel. (207) 357-6017

District 95
Elinore Goldberg (D-Hope) 361 Hatchet Mountain Road, Hope 04847 - tel. (207) 763-3838
Paula G. Sutton (R-Warren) 387 Mountain Road, Warren 04864 - tel. (207) 380 3406

District 96
Stanley Paige Zeigler, Jr. (D-Montville) 60 Freedom Pond Road, Montville 04941 - tel. (207) 382-6813
** R. Ryan Harmon (R-Palermo) 2241 North Palermo Road, Palermo 04354 - tel. (207) 993-6034

District 97
* Erin D. Herbig (D-Belfast) P. O. Box 1015, Belfast 04915 - tel. (207) 542-7654
Blaine Richardson (R-Belfast) 17 Sunrise Ridge, Belfast 04915 - tel. (207) 323-0855

District 98
Scott W. Cuddy (D-Winterport) 47 Elm Street, Winterport 04496 - tel. (207) 944-1662
* James S. Gillway (R-Searsport) 79 Bowen Road, Searsport 04974 - tel. (207) 548-6429

District 99
April Dawn Turner (D-Freedom) P. O. Box 1, Freedom 04941 - tel. (207) 323-7016
* MaryAnne Kinney (R-Knox) 40 Maple Lane, Knox 04986 - tel. (207) 568-7577

District 100
Hannah J. Todd (D-Etna) 442 Old County Road, Etna 04434 - tel. (207) 735-5005
* Kenneth Wade Fredette (R-Newport) P. O. Box 70, Newport 04953 - tel. (207) 368-5562

District 101
* James E. Davitt (D-Hampden) 25 Summer Street, Hampden 04444 - tel. (207) 862-8113
David G. Haggan (R-Hampden) 11 Westbrook Terrace, Hampden 04444 - tel. (207) 944-7471

District 102
Kimberly Claire Hammill (D-Levant) 46 Robichaud Road, Levant 04456 - tel. (207) 974-8123
* Stacey K. Guerin (R-Glenburn) 79 Phillips Road, Glenburn 04401 - tel. (207) 884-7118

District 103
Richard A. Thomas (D-Hermon) 263 Wing Road, Hermon 04401 - tel. (207) 848-2674
* Roger E. Reed (R-Carmel) 278 Murray Road, Carmel 04419 - tel. (207) 848-5136

District 104
David Brookes Pearson (D-Dexter) 230 Silvers Mills Road, Dexter 04930 - tel. (207) 924-5035
* Raymond A. Wallace (R-Dexter) 83 Pine Street, Dexter 04930 - tel. (207) 270-8041

District 105
Joshua T. Hartford (D-Canaan) 184 Tuttle Road, Canaan 04924 - tel. (207) 612-6224
* Joel R. Stetkis (R-Canaan) P. O. Box 336, Canaan 04924 - tel. (207) 399-7801

District 106
* Stanley Byron Short, Jr. (D-Pittsfield) P. O. Box 103, Pittsfield 04967 - tel. (207) 487-4944
Scott Walter Strom (R-Pittsfield) 217 North Main Street, Apt. 301, Pittsfield 04967 - tel. (207) 313-3895

District 107
Betty A. Austin (D-Skowhegan) 41 Woodland Drive, Skowhegan 04976 - tel. (207) 431-4287
Michael J. Pelletier (I-Skowhegan) 845 Waterville Road, Skowhegan 04976 - tel. (207) 399-6532
Anne C. Amadon (R-Skowhegan) 94 Back Road, Skowhegan 04976 - tel. (207) 474-8586

District 108
Aaron Blaschke Rowden (D-Fairfield) 17 Silver Street, Fairfield 04937 - tel. (207) 660-5450
* John Joseph Picchiotti (R-Fairfield) 6 Verdun Street, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-2137

District 109
* Thomas R. W. Longstaff (D-Waterville) 39 Pleasant Street, Waterville 04901 - tel. (207) 872-6617
‡ Tammy M. Brown (R-Waterville) 72 Silver Street, Waterville 04901 - tel.
†† John David Owens IV (R-Waterville) 14 Boothby Street, Apt. 1, Waterville 04901 - tel.

District 110
** Colleen M. Madigan (D-Waterville) 13 Gilman Street, Waterville 04901 - tel. (207) 692-7143
Mark R. André (R-Oakland) 72 Mayflower Heights Drive, Oakland 04963 - tel. (207) 873-2069

District 111
** Ann E. Dorney (D-Norridgewock) 40 Parlin Drive, Norridgewock 04957 - tel. (207) 634-3451
* Bradlee Thomas Farrin (R-Norridgewock) P. O. Box 687, Norridgewock 04957 - tel. (207) 634-3074

District 112
Barbara R. Chassie (D-Phillips) 4 Whitney Street, Phillips 04966 - tel. (207) 639-2360
* Thomas H. Skolfield (R-Weld) 349 Phillips Road, Weld 04285 - tel. (207) 585-2638

District 113
‡ Nickolas R. Bray (D-Farmington) 169 Perham Street, Farmington 04938 - tel. (207) 509-0500
†† H. Scott Landry, Jr. (D-Farmington) 137 Shepherds Lane, Farmington 04938 - tel. (207) 491-9041
** Lance Evans Harvell (R-Farmington) 398 Knowlton Corner Road, Farmington 04938 - tel. (207) 491-8971

District 114
Guy A. Iverson (D-Chesterville) 86 Gordon Hill Road, Chesterville 04938 - tel. (207) 897-5014
* Russell J. Black (R-Wilton) 123 Black Road, Wilton 04294 - tel. (207) 491-4667

District 115
John E. Madigan, Jr. (D-Rumford) P. O. Box 146, Rumford 04276 - tel. (207) 369-0303
Joseph Edward Martin (R-Rumford) 313 Ellis River Road, Rumford 04276 - tel. (207) 500-1220

District 116
** Sheryl J. Briggs (D-Mexico) 72 Poplar Hill Road, Mexico 04257 - tel. (207) 364-5665
* Richard A. Pickett (R-Dixfield) 21 Church Street, East Dixfield 04227 - tel. (207) 645-4893

District 117
Sidney J. Pew (D-Andover) P. O. Box 592, East Andover 04226 - tel. (207) 392-1301
* Frances M. Head (R-Bethel) P. O. Box 61, West Bethel 04286 - tel. (207) 650-1351

District 118
Philip Anthony Estabrook (D-Cornville) 489 West Ridge Road, Cornville 04976 - tel. (207) 474-6739
Chad Wayne Grignon (R-Athens) 181 Fox Hill Road, Athens 04912 - tel. (207) 612-6499

District 119
‡ ** Richard A. Gould (D-Greenville) 12 East Road, Greenville 04441 - tel. (207) 695-2791
* Paul A. Stearns (R-Guilford) 33 Applebee Hill Road, Guilford 04443 - tel. (207) 876-3242

District 120
Richard A. Evans (D-Dover-Foxcroft) 14 Winter Street, Dover-Foxcroft 04426 - tel. (207) 564-0715
* Norman E. Higgins (R-Dover-Foxcroft) P. O. Box 594, Dover-Foxcroft 04426 - tel. (207) 564-8214

District 121
* Robert S. Duchesne (D-Hudson) 478 Beechwood Avenue, Old Town 04468 - tel. (207) 827-3782
Gary A. Drinkwater (R-Milford) 38 Emerald Drive, Milford 04461 - tel. (207) 356-8198

District 122
* Michelle Dunphy (D-Old Town) 143 Middle Street, Old Town 04468 - tel. (207) 827-8989
Edward L. Paradis (R-Old Town) 266 4th Street, Old Town 04468 - tel. (207) 702-7733

District 123
* Ryan D. Tipping-Spitz (D-Orono) 279 Main Street, Orono 04473 - tel. (207) 866-4333
Ryan S. Brann (R-Orono) 1 Black Bear Drive #1134, Orono 04473 - tel. (207) 441-7888

District 124
* Aaron M. Frey (D-Bangor) P. O. Box 74, Bangor 04402 - tel. (207) 249-9969
Daniel Robert Lapointe (R-Orono) 201 Kelley Road, Orono 04473 - tel. (207) 852-0157

District 125
* Victoria P. Kornfield (D-Bangor) 48 Madison Street, Bangor 04401 - tel. (207) 947-7224
Gary E. Capehart (R-Bangor) P. O. Box 2822, Bangor 04402 - tel. (207) 307-7024
Michael P. Turcotte (U-Bangor) 24 Cortland Circle, Bangor 04401 - tel. (207) 991-7070

District 126
* John C. Schneck (D-Bangor) 2078 Ohio Street, Bangor 04401 - tel. (207) 942-7886
** Douglas K. Damon (R-Bangor) 59 17th Street, Bangor 04401 - tel. (207) 949-4735

District 127
Barbara A. Cardone (D-Bangor) 39 Harthorn Avenue, Bangor 04401 - tel. (207) 356-7981
‡ Stephen W. Schley (R-Bangor) 214 Cedar Street, Bangor 04401 - tel. (207) 942-2423
†† John Glenn Veilleux (R-Bangor) 24 Hewey Street, Bangor 04401 - tel.

District 128
* Arthur C. Verow (D-Brewer) 20 Greenwood Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 989-7032
†† Garrel Robert Craig (R-Brewer) 50 Canterbury Road, Brewer 04412 - tel. (207) 745-0210
‡ ** William T. Rogers, Jr. (R-Brewer) 26 Craig Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 944-2000

District 129
Teresa Montague (D-Clifton) 1178 Airline Road, Clifton 04428 - tel. (207) 843-7519
* Peter A. Lyford (R-Eddington) 197 Jarvis Gore Drive, Eddington 04428 - tel. (207) 848-3335

District 130
John Andrew Wombacher (D-Bucksport) P. O. Box 585, Bucksport 04416 - tel.
* Richard H. Campbell (R-Orrington) 321 River Road, Orrington 04474 - tel. (207) 745-7748

District 131
Dorothy L. Caldwell (D-Penobscot) 679 North Penobscot Road, Penobscot 04476 - tel. (207) 326-4786
* Karleton S. Ward (R-Dedham) P. O. Box 612, Holden 04429 - tel. (207) 843-7546

District 132
* Louis J. Luchini (D-Ellsworth) P. O. Box 1311, Ellsworth 04605 - tel. (207) 664-4699
†† David Walter Edsall (R-Ellsworth) 248 Branchview Drive, Ellsworth 04605 - tel. (207) 356-5044
‡ John D. Linnehan (R-Ellsworth) 157 Shore Road, Ellsworth 04605 - tel. (207) 667-9570

District 133
* Ralph Chapman (D-Brooksville) 455 Varnumville Road, Brooksville 04617 - tel. (207) 326-0899
†† Nancy Faye Colwell (R-Surry) 14 Hidden Acres Lane, Surry 04684 - tel. (207) 460-0224
‡ Timothy Norris Leach (R-Castine) P. O. Box 643, Castine 04421 - tel. (207) 326-9494

District 134
* Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) 36 Cedar Lane, Little Deer Isle 04650 - tel. (207) 479-5459
‡ Merle Fuller Cousins, Jr. (R-Southwest Harbor) 65 Long Pond Road, Southwest Harbor 04679 - tel. (207) 244-9082

District 135
* Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) 66 Park Street, Bar Harbor 04609 - tel. (207) 288-3947
Maurice Joseph Marshall (R-Lamoine) 30 Coley Cove Road, Lamoine 04605 - tel. (207) 667-2544

District 136
Michael G. Fisher (D-Sullivan) P. O. Box 4, Sullivan 04664 - tel. (207) 951-5835
* Richard S. Malaby (R-Hancock) 52 Cross Road, Hancock 04640 - tel. (207) 422-3146

District 137
Laurie W. Fogelman (D-Franklin) P. O. Box 206, Sullivan 04664 - tel. (207) 422-3022
* Lawrence E. Lockman (R-Amherst) 10 Perry Lane, Amherst 04605 - tel. (207) 584-5900

District 138
* Robert W. Alley, Sr. (D-Beals) P. O. Box 263, Beals 04611 - tel. (207) 497-5562
** Peter Doak (R-Columbia Falls) P. O. Box 13, Columbia Falls 04623 - tel. (207) 483-2031

District 139
Colleen S. Morton (D-Eastport) 9 Water Street, Eastport 04631 - tel. (207) 853-3002
* William R. Tuell (R-East Machias) 431 Hadley Lake Road, East Machias 04630 - tel. (207) 271-8521

District 140
** Anne C. Perry (D-Calais) 474 South Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-7338
Marianne Moore (R-Calais) P. O. Box 785, Calais 04619 - tel. (207) 454-0501

District 141
Robert Francis Griffin (D-Chester) 21 North Chester Road, Chester 04457 - tel. (207) 403-0029
* Beth P. Turner (R-Burlington) P. O. Box 65, Burlington 04417 - tel. (207) 732-4625

District 142
Lee Ann Betz (D-Lincoln) 198 Taylor Street, Lincoln 04457 - tel. (207) 433-7637
* Sheldon Mark Hanington (R-Lincoln) 475 Enfield Road, Lincoln 04457 - tel. (207) 403-3579

District 143
* Stephen S. Stanley (D-Medway) 614 Pattagumpus Road, Medway 04460 - tel. (207) 746-5371
Debbi J. Perkins (R-Millinocket) 108 New Hampshire Street, Millinocket 04462 - tel. (207) 723-4744

District 144
*** Henry John Bear (D-Houlton) 41 Elm Street, Houlton 04730 - tel. (207) 694-4190
* Roger L. Sherman (R-Hodgdon) P. O. Box 682, Houlton 04730 - tel. (207) 532-7073

District 145
Glenn M. Hines (D-Hammond) 317 Burnt Brow Road, Hammond 04730 - tel. (207) 532-4141
Randy S. Rockwell (N-Merrill) P. O. Box 224, Oakfield 04763 - tel. (207) 757-8343
Chris A. Johansen (R-Monticello) 462 Fletcher Road, Monticello 04760 - tel. (207) 538-2562

District 146
‡ Peter G. McCorison (D-Woodland) 113 Rabbit Ridge Road, Woodland 04736 - tel. (207) 227-1432
†† Rosemary Monahan (D-Woodland) 293 Pratt Road, Woodland 04736 - tel.
* Dustin Michael White (R-Washburn) P. O. Box 1654, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-8756

District 147
* Robert J. Saucier (D-Presque Isle) 117 Lombard Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-1160
Harold L. Stewart III (R-Presque Isle) 305 State Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-0569

District 148
David Harold McCrea (D-Fort Fairfield) P. O. Box 513, Fort Fairfield 04742 - tel. (207) 472-4212
* Anthony J. Edgecomb (R-Fort Fairfield) 24 Fisher Street, Fort Fairfield 04742 - tel. (207) 484-8119

District 149
Ginette M. Rivard (D-Caribou) P. O. Box 128, Caribou 04736 - tel. (207) 592-2122
* Carol A. McElwee (R-Caribou) 54 Pioneer Avenue, Caribou 04736 - tel. (207) 498-8605

District 150
* Roland Danny Martin (D-Sinclair) P. O. Box 97, Sinclair 04779 - tel. (207) 543-6165

District 151
* John L. Martin (D-Eagle Lake) P. O. Box 250, Eagle Lake 04739 - tel. (207) 444-5556