Links:

photo of House Chamber with link to House Main 
Menu

photo of Senate Chamber with link to Senate Main Menu

link to the Maine Legislature's Site 
Guide

sketch of mailbox 
with link for sending e-mail to webmaster_house@legislature.maine.gov
webmaster_house
@legislature.maine.gov

County Delegations

Androscoggin County
Aroostook County
Cumberland County
Franklin County
Hancock County
Kennebec County
Knox County
Lincoln County
Oxford County
Penobscot County
Piscataquis County
Sagadahoc County
Somerset County
Waldo County
Washington County
York County

Androscoggin County

Rep. Kent Ackley (C-Monmouth)

Rep. Bruce A. Bickford (R-Auburn)

Rep. Heidi E. Brooks (D-Lewiston)

Rep. Paul B. Chace (R-Durham)

Rep. Kathleen R. J. Dillingham (R-Oxford)

Rep. Ellie Espling (R-New Gloucester)

Rep. Jessica L. Fay (D-Raymond)

Rep. Roger Jason Fuller (D-Lewiston)

Rep. Jared F. Golden (D-Lewiston)

Rep. James R. Handy (D-Lewiston)

Mason, Representative Gina M. (R-Lisbon) (Deceased 9/5/17)
Replaced by Richard G. Mason (R-Lisbon)

Mason, Representative Richard G. (R-Lisbon)
(Elected in Special Session 11/7/17)

Rep. Gina M. Melaragno (D-Auburn)

Rep. Christina Riley (D-Jay)

Rep. Bettyann W. Sheats (D-Auburn)

Rep. Jeffrey L. Timberlake (R-Turner)

Rep. Stephen J. Wood (R-Greene)

Sen. Eric L. Brakey (R-Androscoggin)

Sen. Lisa Keim (R-Oxford)

Sen. Nathan L. Libby (D-Androscoggin)

Sen. Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Aroostook County

Rep. Chris A. Johansen (R-Monticello)

Rep. John L. Martin (D-Eagle Lake)

Rep. Roland Danny Martin (D-Sinclair)

Rep. David Harold McCrea (D-Fort Fairfield)

Rep. Carol A. McElwee (R-Caribou)

Rep. Roger L. Sherman (R-Hodgdon)

Rep. Harold L. Stewart III (R-Presque Isle)

Rep. Dustin Michael White (R-Washburn)

Sen. Michael E. Carpenter (D-Aroostook)

Sen. Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Cumberland County

Rep. Susan M. W. Austin (R-Gray)

Rep. Dillon F. Bates (D-Westbrook)

Rep. Kevin J. Battle (I-South Portland)

Rep. Mark E. Bryant (D-Windham)

Rep. Richard M. Cebra (R-Naples)

Rep. Paul B. Chace (R-Durham)

Rep. Benjamin T. Collings (D-Portland)

Rep. Janice E. Cooper (D-Yarmouth)

Rep. Patrick W. Corey (R-Windham)

Rep. Matthea Elisabeth Larsen Daughtry (D-Brunswick)

Rep. Dale J. Denno (D-Cumberland)

Rep. Ellie Espling (R-New Gloucester)

Rep. Richard R. Farnsworth (D-Portland)

Rep. Jessica L. Fay (D-Raymond)

Rep. Drew Gattine (D-Westbrook)

Rep. Sara Gideon (D-Freeport)

Rep. Phyllis A. Ginzler (R-Bridgton)

Rep. Scott M. Hamann (D-South Portland)

Rep. Denise Patricia Harlow (I-Portland)

Rep. Erik C. Jorgensen (D-Portland)

Rep. Jonathan L. Kinney (R-Limington)

Rep. Joyce McCreight (D-Harpswell)

Rep. Andrew J. McLean (D-Gorham)

Rep. Kimberly J. Monaghan (D-Cape Elizabeth)

Rep. Matthew W. Moonen (D-Portland)

Rep. Lester S. Ordway (R-Standish)

Rep. Teresa S. Pierce (D-Falmouth)

Rep. Lois Galgay Reckitt (D-South Portland)

Rep. Heather B. Sanborn (D-Portland)

Rep. Heather W. Sirocki (R-Scarborough)

Rep. Michael A. Sylvester (D-Portland)

Rep. Rachel Talbot Ross (D-Portland)

Rep. Maureen Fitzgerald Terry (D-Gorham)

Rep. Ralph L. Tucker (D-Brunswick)

Rep. Karen R. Vachon (R-Scarborough)

Sen. Eric L. Brakey (R-Androscoggin)

Sen. Catherine E. Breen (D-Cumberland)

Sen. Everett Brownie Carson (D-Cumberland)

Sen. Benjamin M. Chipman (D-Cumberland)

Sen. G. William Diamond (D-Cumberland)

Sen. Mark N. Dion (D-Cumberland)

Sen. James M. Hamper (R-Oxford)

Sen. Rebecca J. Millett (D-Cumberland)

Sen. Amy F. Volk (R-Cumberland)

Franklin County

Rep. Russell J. Black (R-Wilton)

Rep. Chad Wayne Grignon (R-Athens)

Rep. Lance Evans Harvell (R-Farmington)

Rep. Frances M. Head (R-Bethel)

Rep. Christina Riley (D-Jay)

Rep. Thomas H. Skolfield (R-Weld)

Sen. Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Hancock County

Rep. Richard H. Campbell (R-Orrington)

Rep. Ralph Chapman (G-Brooksville)

Rep. Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor)

Rep. Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle)

Rep. Lawrence E. Lockman (R-Amherst)

Rep. Louis J. Luchini (D-Ellsworth)

Rep. Richard S. Malaby (R-Hancock)

Rep. Karleton S. Ward (R-Dedham)

Sen. Brian D. Langley (R-Hancock)

Sen. Joyce A. Maker (R-Washington)

Sen. Kimberley C. Rosen (R-Hancock)

Kennebec County

Rep. Kent Ackley (C-Monmouth)

Rep. Richard T. Bradstreet (R-Vassalboro)

Rep. Donna R. Doore (D-Augusta)

Rep. Gay M. Grant (D-Gardiner)

Rep. Jeffery P. Hanley (R-Pittston)

Rep. Craig V. Hickman (D-Winthrop)

Rep. Gary L. Hilliard (R-Belgrade)

Rep. Thomas R. W. Longstaff (D-Waterville)

Rep. Colleen M. Madigan (D-Waterville)

Rep. Catherine M. Nadeau (D-Winslow)

Rep. Michael D. Perkins (R-Oakland)

Rep. Matthew G. Pouliot (R-Augusta)

Rep. Deborah J. Sanderson (R-Chelsea)

Rep. Scott Walter Strom (R-Pittsfield)

Rep. Timothy S. Theriault (R-China)

Rep. Charlotte Warren (D-Hallowell)

Sen. Shenna Lee Bellows (D-Kennebec)

Sen. Scott W. Cyrway (R-Kennebec)

Sen. Dana L. Dow (R-Lincoln)

Sen. Roger J. Katz (R-Kennebec)

Sen. Garrett P. Mason (R-Androscoggin)

Sen. Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Sen. Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Knox County

Rep. Pinny Beebe-Center (D-Rockland)

Rep. Owen D. Casás (I-Rockport)

Rep. Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle)

Rep. Abden S. Simmons (R-Waldoboro)

Rep. John Alden Spear (D-South Thomaston)

Rep. Paula G. Sutton (R-Warren)

Sen. Dana L. Dow (R-Lincoln)

Sen. David R. Miramant (D-Knox)

Lincoln County

Rep. Richard T. Bradstreet (R-Vassalboro)

Rep. Michael G. Devin (D-Newcastle)

Rep. Jeffery P. Hanley (R-Pittston)

Rep. Stephanie Hawke (R-Boothbay Harbor)

Rep. Jeffrey K. Pierce (R-Dresden)

Rep. Deborah J. Sanderson (R-Chelsea)

Rep. Abden S. Simmons (R-Waldoboro)

Sen. Dana L. Dow (R-Lincoln)

Sen. Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Oxford County

Rep. Kathleen R. J. Dillingham (R-Oxford)

Rep. Phyllis A. Ginzler (R-Bridgton)

Rep. Frances M. Head (R-Bethel)

Rep. Lloyd C. Herrick (R-Paris)

Rep. John E. Madigan, Jr. (D-Rumford)

Rep. Richard A. Pickett (R-Dixfield)

Rep. Nathan J. Wadsworth (R-Hiram)

Rep. Tom J. Winsor (R-Norway)

Sen. James M. Hamper (R-Oxford)

Sen. Lisa Keim (R-Oxford)

Penobscot County

Rep. Richard H. Campbell (R-Orrington)

Rep. Barbara A. Cardone (D-Bangor)

Rep. Garrel Robert Craig (R-Brewer)

Rep. Robert S. Duchesne (D-Hudson)

Rep. Michelle Dunphy (D-Old Town)

Rep. Kenneth Wade Fredette (R-Newport)

Rep. Aaron M. Frey (D-Bangor)

Rep. Stacey K. Guerin (R-Glenburn)

Rep. David G. Haggan (R-Hampden)

Rep. Sheldon Mark Hanington (R-Lincoln)

Rep. Chris A. Johansen (R-Monticello)

Rep. Victoria P. Kornfield (D-Bangor)

Rep. Lawrence E. Lockman (R-Amherst)

Rep. Peter A. Lyford (R-Eddington)

Rep. Roger E. Reed (R-Carmel)

Rep. John C. Schneck (D-Bangor)

Rep. Stephen S. Stanley (D-Medway)

Rep. Ryan Tipping (D-Orono)

Rep. Beth Peloquin Turner (R-Burlington)

Rep. Raymond A. Wallace (R-Dexter)

Sen. Michael E. Carpenter (D-Aroostook)

Sen. Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Sen. Paul T. Davis, Sr. (R-Piscataquis)

Sen. James F. Dill (D-Penobscot)

Sen. Geoffrey M. Gratwick (D-Penobscot)

Sen. Kimberley C. Rosen (R-Hancock)

Piscataquis County

Rep. Chad Wayne Grignon (R-Athens)

Rep. Norman E. Higgins (I-Dover-Foxcroft)

Rep. Paul A. Stearns (R-Guilford)

Sen. Paul T. Davis, Sr. (R-Piscataquis)

Sagadahoc County

Rep. Seth A. Berry (D-Bowdoinham)

Rep. Jennifer L. DeChant (D-Bath)

Rep. Joyce McCreight (D-Harpswell)

Rep. Jeffrey K. Pierce (R-Dresden)

Rep. Denise A. Tepler (D-Topsham)

Sen. Eloise A. Vitelli (D-Sagadahoc)

Somerset County

Rep. Betty A. Austin (D-Skowhegan)

Rep. Bradlee Thomas Farrin (R-Norridgewock)

Rep. Chad Wayne Grignon (R-Athens)

Rep. John Joseph Picchiotti (R-Fairfield)

Rep. Thomas H. Skolfield (R-Weld)

Rep. Joel R. Stetkis (R-Canaan)

Rep. Scott Walter Strom (R-Pittsfield)

Sen. Scott W. Cyrway (R-Kennebec)

Sen. Paul T. Davis, Sr. (R-Piscataquis)

Sen. Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Waldo County

Rep. Owen D. Casás (I-Rockport)

Rep. James S. Gillway (R-Searsport)

Rep. Erin D. Herbig (D-Belfast)

Rep. MaryAnne Kinney (R-Knox)

Rep. Karleton S. Ward (R-Dedham)

Rep. Stanley Paige Zeigler, Jr. (D-Montville)

Sen. Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Washington County

Rep. Robert W. Alley, Sr. (D-Beals)

Rep. Lawrence E. Lockman (R-Amherst)

Rep. Richard S. Malaby (R-Hancock)

Rep. Anne C. Perry (D-Calais)

Rep. William R. Tuell (R-East Machias)

Rep. Beth Peloquin Turner (R-Burlington)

Sen. Joyce A. Maker (R-Washington)

York County

Rep. Christopher W. Babbidge (D-Kennebunk)

Rep. Donna Bailey (D-Saco)

Rep. Lydia C. Blume (D-York)

Rep. Richard M. Cebra (R-Naples)

Rep. Ryan M. Fecteau (D-Biddeford)

Rep. Robert A. Foley (R-Wells)

Rep. Karen A. Gerrish (R-Lebanon)

Rep. Martin J. Grohman (I-Biddeford)

Rep. Matthew A. Harrington (R-Sanford)

Rep. George W. Hogan (D-Old Orchard Beach)

Rep. Patricia Hymanson (D-York)

Rep. Jonathan L. Kinney (R-Limington)

Rep. Mark W. Lawrence (D-Eliot)

Rep. Donald G. Marean (R-Hollis)

Rep. Anne-Marie Mastraccio (D-Sanford)

Rep. Beth A. O'Connor (R-Berwick)

Rep. Margaret M. O'Neil (D-Saco)

Rep. Jennifer Ellen Parker (D-South Berwick)

Rep. Wayne R. Parry (R-Arundel)

Rep. Dwayne W. Prescott (R-Waterboro)

Rep. Deane Rykerson (D-Kittery)

Rep. Heidi H. Sampson (R-Alfred)

Rep. H. Stedman Seavey (R-Kennebunkport)

Sen. Justin M. Chenette (D-York)

Sen. Ronald F. Collins (R-York)

Sen. Susan A. Deschambault (D-York)

Sen. Dawn Hill (D-York)

Sen. Amy F. Volk (R-Cumberland)

Sen. David Woodsome (R-York)

jump to top of page - topbtn.gif - 3978 
Bytes