MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Candidates for the June 14, 2016, Primary Election

Plus Unenrolled and Independent Candidates who have Qualified to be on the Ballot in November

(Unenrolled Candidates had until June 1, 2016, to file with the Secretary of State.)
(Declarations of Write-On Candidacy for the June 14 Primary had to be filed by May 2, 2016.)
(Candidates representing qualified parties had until March 15, 2016, to file.)

From Robert B. Hunt, Clerk of the House

Last Posted 6/13/16

Democratic, Republican and Green Independent Party candidates who withdraw before 5 pm on Friday, April 15, 2016,
are eligible for replacement if they are the only candidate from their party on the ballot in that district.

Information about withdrawals and replacements is available here.

Code:
* - Incumbent, ** - Former Member of the House and/or Senate,
*** - Non-Voting Tribal Representative in the previous Legislature,
C - Common Sense Independent, D - Democrat, G - Green Independent, I - Independent,
N - Non-Party, R - Republican, U - Unenrolled-Independent


If you have additional phone numbers, updates or corrections
please let us know at (207) 287-1400 or
webmaster_house@legislature.maine.gov



District 1
Deane Rykerson* (D-Kittery) 1 Salt Marsh Lane, Kittery Point 03905 - tel. (207) 439-8755
Ronald S. Pulchlopek (R-Kittery) 9 Main Street, Kittery 03904 - tel. (207) 351-5255

District 2
Mark W. Lawrence** (D-South Berwick) 42 Lords Lane, South Berwick 03908 - tel. (207) 748-3289
Kimberly A. Richards (D-Eliot) 17 Pine Avenue, Eliot 03903 - tel. (207) 337-0447
Gary A. Sinden (D-Eliot) 790 Main Street, Eliot 03903 - tel. (207) 332-0301
Jonathan Michael Moynahan (R-Eliot) 732 Goodwin Road, Eliot 03903 - tel. (207) 929-0847
Jane D. Robbins (R-Eliot) 17 Alden Lane, Eliot 03903 - tel. (207) 439-2079

District 3
Lydia Blume* (D-York) P. O. Box 1738, York Beach 03910 - tel. (207) 363-9234
Peter G. Mantell (R-York) 9 Scott Avenue, York 03909 - tel. (207) 337-0432

District 4
Patricia Hymanson* (D-York) 34 High Pine Road, York 03909 - tel. (207) 363-8353
Bradley S. Moulton** (R-York) P. O. Box 35, Cape Neddick 03902 - tel. (207) 361-1532

District 5
Joshua R. Plante** (D-Berwick) P. O. Box 142, Berwick 03901 - tel. (603) 978-2788
Beth A. O'Connor* (R-Berwick) 92 Sullivan Street, Berwick 03901 - tel. (207) 698-7899

District 6
Jennifer Ellen Parker (D-South Berwick) 224 Witchtrot Road, South Berwick 03908 - tel. (207) 475-6792
Manley C. Gove (R-South Berwick) P. O. Box 174, North Berwick 03906 - tel. (207) 252-2775

District 7
Joachim H. Howard (D-Wells) 34 Furbish Road, Wells 04090 - tel. (207) 216-9341
Robert A. Foley* (R-Wells) 57 Shady Lane, Wells 04090 - tel. (207) 646-2409

District 8
Christopher W. Babbidge* (D-Kennebunk) 84 Stratford Place, Kennebunk 04043 - tel. (207) 985-3332
John H. Kotsonis (R-Kennebunk) 9 Fieldcrest Drive, Kennebunk 04043 - tel. (207) 985-4960

District 9
Diane M. Denk (D-Kennebunk) 32 River's Edge Drive, Kennebunk 04043 - tel. (207) 604-0838
Laurie G. Dobson (D-Kennebunkport) 33 Old Cape Road, Kennebunkport 04046 - tel. (207) 602-8050
H. Stedman Seavey* (R-Kennebunkport) 154 Wildes District Road, Kennebunkport 04046 - tel. (207) 967-5991

District 10
Emily E. Ingwersen (D-Arundel) 18 Early Way, Arundel 04046 - tel. (207) 318-0811
Wayne R. Parry* (R-Arundel) 851 Alfred Road, Arundel 04046 - tel. (207) 286-9145

District 11
Ryan M. Fecteau* (D-Biddeford) 23 Western Avenue, Apt. 101, Biddeford 04005 - tel. (207) 289-4478
Renee P. Morin (R-Biddeford) 44 West Street, Biddeford 04005 - tel. (207) 282-3557

District 12
Martin J. Grohman* (D-Biddeford) 9 Lisa Lane, Biddeford 04005 - tel. (207) 283-1476
Matthew D. Lauzon (I-Biddeford) 11 Free Street, Biddeford 04005 - tel. (207) 590-8165
Donna H. Flanagan (R-Biddeford) 169 Hill Street, Unit 301, Biddeford 04005 - tel. (207) 282-7567
(withdrew too late to be removed from the ballot)

District 13
George W. Hogan* (D-Old Orchard Beach) 17 Seacliff Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 423-4293
Michael E. Coleman (R-Old Orchard Beach) 185 Saco Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 423-4848

District 14
Donna Bailey (D-Saco) 7 Scrimshaw Lane, Saco 04072 - tel. (207) 284-9962
Jacob C. Johnston (I-Saco) 62 Pleasant Street, Saco 04072
Todd R Hutchins (R-Saco) 180 North Street, Saco 04072 - tel. (207) 385-8783

District 15
Margaret M. O'Neil (D-Saco) 21 Sheila Circle, Saco 04072 - tel. (207) 590-1679
Kathie G. Purdy (D-Saco) 95 Hearn Road, Saco 04072 - tel. (207) 318-7330
Mark Alan Bedell (R-Saco) 85 Watson Mill Road, Saco 04072 - tel. (818) 800-1701

District 16
River L. Payne (D-Hollis) 825 River Road, Hollis 04042 - tel. (207) 749-8063
Donald G. Marean* (R-Hollis) 233 Bonny Eagle Road, Hollis 04042 - tel. (207) 727-5527

District 17
Gerry R. Gibson (D-Waterboro) 59 Victoria Lane, North Waterboro 04061 - tel. (603) 285-2648
Dwayne W. Prescott* (R-Waterboro) 1094 Sokokis Trail, North Waterboro 04061 - tel. (207) 710-1614

District 18
Anne-Marie Mastraccio* (D-Sanford) 23 Lebanon Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-8692
Gordon E. Frohloff (R-Sanford) 96 School Street, Sanford 04073 - tel. (207) 337-4465

District 19
Nalbert Tarbox Tero (D-Sanford) 317 Sunset Road, Springvale 04083 - tel. (207) 651-1529
Matthew A. Harrington* (R-Sanford) P. O. Box 457, Sanford 04073 - tel. (207) 831-6746

District 20
Daniel J. Lauzon (D-Lebanon) 301 Depot Road, Lebanon 04027 - tel. (207) 432-6491
Karen A. Gerrish* (R-Lebanon) P. O. Box 291, Lebanon 04027 - tel. (207) 651-5452

District 21
Aaron R. Carroll (D-Limerick) 140 Elm Street, Limerick 04048 - tel. (207) 929-0029
Heidi H. Sampson (R-Alfred) 465 Kennebunk Road, Alfred 04002 - tel. (207) 324-0307

District 22
Richard J. Fitzgerald (D-Buxton) 104 Fogg Road, Buxton 04093 - tel. (207) 232-3374
Gerald E. Gilpatrick (D-Limerick) 254 Central Avenue, Limerick 04048 - tel. (207) 793-8906
Jonathan L. Kinney* (R-Limington) 179 Beaver Berry Road, Limington 04049 - tel. (207) 637-2366

District 23
Travis Erickson (D-Standish) 35 Littlefield Road, Standish 04084 - tel. (207) 787-1730
Lester S. Ordway* (R-Standish) P. O. Box 212, Standish 04084 - tel. (207) 642-3491

District 24
Mark E. Bryant* (D-Windham) 166 Albion Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6591
Benjamin Martin (R-Windham) 93 Woodland Road, Windham 04062 - tel. (207) 518-8475

District 25
Jane P. Pringle** (D-Windham) 3 Great Falls Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-8266
Patrick W. Corey* (R-Windham) 353 River Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6164

District 26
Maureen Fitzgerald Terry (D-Gorham) 9 Lombard Street, Gorham 04038 - tel. (207) 712-9735
Matthew L. Mattingly (R-Gorham) 91 South Street, Gorham 04038 - tel. (207) 839-5843

District 27
Andrew J. McLean* (D-Gorham) 114 Johnson Road, Gorham 04038 - tel. (207) 939-8482
James D. Means (R-Gorham) 7 Beatrice Drive, Gorham 04038 - tel. (207) 839-8399

District 28
Christopher J. Caiazzo (D-Scarborough) 17 Elmwood Avenue, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-6482
Heather W. Sirocki* (R-Scarborough) 32 Glendale Circle, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-5609

District 29
Mary B. Starr (D-Scarborough) 6 Haystack Circle, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-5539
Karen R. Vachon* (R-Scarborough) 25 Ocean Avenue, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-4715

District 30
Kimberly J. Monaghan* (D-Cape Elizabeth) 6 Russet Lane, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 749-9443
George W. Van Syckel (R-Cape Elizabeth) 57 Richmond Terrace, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 749-5979

District 31
Lois Galgay Reckitt (D-South Portland) 38 Myrtle Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 712-2474
Colton P. Gross (R-South Portland) 446 Preble Street, South Portland 04106 - tel. (207) 735-8796

District 32
Scott M. Hamann* (D-South Portland) 60 Thornton Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 233-2951
Isaac J. Misiuk (R-South Portland) 58 Pleasant Avenue, Apt. #3, South Portland 04106 - tel. (207) 653-1558

District 33
Brad Fox (D-South Portland) 12 Rollins Way, South Portland 04106 - tel. (207) 712-0664
Kevin J. Battle* (R-South Portland) 83 Sandy Hill Road, South Portland 04106 - tel. (207) 831-6962

District 34
Drew Gattine* (D-Westbrook) 529 Stroudwater Street, Westbrook 04092 - tel. (207) 409-3477
Ekaterina A. Ikhsanova (R-Westbrook) 396 Main Street, Apt. C, Westbrook 04092 - tel. (207) 518-1737

District 35
Dillon Bates* (D-Westbrook) 47 Garfield Street, #1, Westbrook 04092 - tel. (207) 570-1075
Emily Sarah Spencer (R-Westbrook) 882 Bridgton Road, Westbrook 04092 - tel. ic: (207) 523-0421

District 36
Denise Patricia Harlow* (D-Portland) 36 Broadway, Portland 04103 - tel. (207) 409-0870

District 37
Richard R. Farnsworth* (D-Portland) 55 Old Mast Road, Portland 04102 - tel. (207) 874-6399
Donato G. Apon (R-Portland) 41 Pierce Avenue, Portland 04102 - tel. (207) 776-5217

District 38
Matthew W. Moonen* (D-Portland) 165 Neal Street, Apt. 1F, Portland 04102 - tel. (207) 332-7823
Thomas J. Loring (R-Portland) 8 Guilford Court #2, Portland 04101 - tel. (207) 671-7651

District 39
Andrew S. Edwards (D-Portland) 11 Smith Street #3, Portland 04101 - tel. (207) 592-2828
Michael A. Sylvester (D-Portland) 159 Central Avenue, Peaks Island 04108 - tel. (207) 239-1777
Peter Ignatius Doyle (R-Portland) 49 Cumberland Avenue, Portland 04101 - tel. (207) 749-8670

District 40
Herbert C. Adams** (D-Portland) 231 State Street, Portland 04101 - tel. (207) 772-2565
Anna LaBrasca Kellar (D-Portland) 244 State Street, Portland 04101 - tel. (207) 252-9248
Rachel Talbot Ross (D-Portland) 39 Washburn Avenue, Portland 04101 - tel. (207) 653-3953
Russell E. Hoskins (G-Portland) 52 Smith Street #1, Portland 04101
Carol C. Taylor (R-Portland) 633 Congress Street #115, Portland 04101 - tel. (207) 879-8709

District 41
Erik C. Jorgensen* (D-Portland) 83 Highland Street, Portland 04103 - tel. (207) 939-7120
James H. Azzola (R-Portland) P. O. Box 10824, Portland 04104 - tel. (800) 604-1256

District 42
Benjamin T. Collings (D-Portland) P. O. Box 1213, Portland 04104 - tel. (207) 766-1322
Susan M. Abercrombie (R-Portland) 48 Malilly Road, Portland 04103 - tel. (207) 772-2837

District 43
Heather B. Sanborn (D-Portland) 82 Frost Hill Road, Portland 04103 - tel. (207) 650-0678
Jeffrey W. Langholtz (R-Portland) 141 Virginia Street, Portland 04103 - tel. (207) 283-4744

District 44
Teresa S. Pierce* (D-Falmouth) 6 Waites Landing Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 781-7144
Erin L. Mancini (R-Falmouth) 116 Longwoods Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 400-0652

District 45
Dale J. Denno (D-Cumberland) 275 Main Street, Cumberland Center 04021 - tel. (207) 400-1123
Michael J. Timmons* (R-Cumberland) 140 Bruce Hill Road, Cumberland 04021 - tel. (207) 829-4856

District 46
Sarah K. Hall (D-Durham) 156 Cedar Pond Road, Durham 04222 - tel. (207) 415-2312
Paul B. Chace* (R-Durham) 31 Colonial Drive, Durham 04222 - tel. (207) 240-9300

District 47
Janice E. Cooper* (D-Yarmouth) 53 West Elm Street, Yarmouth 04096 - tel. (207) 847-3193
Richard Vinton Snow (R-Yarmouth) 73 Landing Woods Road, Yarmouth 04096 - tel. (207) 846-3569

District 48
Sara Gideon* (D-Freeport) 37 South Freeport Road, Freeport 04032 - tel. (207) 287-1430
Paul Benjamin Schulz (R-Pownal) P. O. Box 80, Pownal 04069 - tel. (207) 619-3039

District 49
Matthea Elisabeth Larsen Daughtry* (D-Brunswick) 40 Federal Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 370-9871
Michael R. Stevens (R-Brunswick) 11 Peary Drive, Brunswick 04011 - tel. (207) 607-0531

District 50
Ralph L. Tucker* (D-Brunswick) 15 McKeen Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-7639
Robert E. Thompson (R-Brunswick) 105 Adams Drive, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-7430

District 51
Joyce McCreight* (D-Harpswell) 155 Gun Point Road, Harpswell 04079 - tel. (207) 449-3293
Jeffrey S. Slocum (R-Harpswell) 244 Mountain Road, Harpswell 04079 - tel. (207) 833-6362

District 52
Jennifer L. DeChant* (D-Bath) 1008 Middle Street, Bath 04530 - tel. (207) 442-8486
Bil Weidner (R-Bath) 8 Washington Street, Bath 04530 - tel. (207) 944-1913

District 53
Allison L. Hepler (D-Woolwich) 417 Montsweag Road, Woolwich 04579 - tel. (207) 442-0754
William L. Neilson (D-Arrowsic) 130 Front Street, Bath 04530 - tel. (207) 841-7543
Jeffrey K. Pierce* (R-Dresden) P. O. Box 51, Dresden 04342 - tel. (207) 737-9051

District 54
Denise A. Tepler* (D-Topsham) 13 Homeplace, Topsham 04086 - tel. (207) 729-4018
Ruth A. Lyons (R-Topsham) 22 Jesse Road, Topsham 04086 - tel. (207) 798-9861

District 55
Seth A. Berry** (D-Bowdoinham) 1245 River Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 522-1609
Brian D. Hobart* (R-Bowdoinham) 239 Ridge Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 666-3075

District 56
Scott N. Gaiason (D-Lisbon) 32 Huston Street, Lisbon Falls 04252 - tel. (207) 751-4799
Gina M. Mason (R-Lisbon) 312 Ridge Road, Lisbon 04252 - tel. (207) 353-9086

District 57
Nicholas John Gayton (D-Sabattus) P. O. Box 907, Sabattus 04280 - tel. (207) 513-7473
Gerard R. Tardif (R-Sabattus) 696 Middle Road, Sabattus 04280 - tel. (207) 375-8883
Stephen J. Wood* (R-Greene) P. O. Box 927, Sabattus 04280 - tel. (207) 740-3723

District 58
James R. Handy** (D-Lewiston) 9 Maplewood Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 784-5595
Matthew Paul Roy (R-Lewiston) 357 Randall Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 240-4391

District 59
Roger Jason Fuller (D-Lewiston) 36 Elliott Avenue, Lewiston 04240 - tel. (818) 216-0448
Melissa May Stevens (D-Lewiston) 458 Sabattus Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 240-7460
Elliot R. Chicoine (R-Lewiston) 225 Montello Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 400-0842

District 60
Jared F. Golden* (D-Lewiston) 3 Diamond Court, Lewiston 04240 - tel. (207) 402-4410
Jeffery M. Padham (R-Lewiston) 61 Nichols Street #2, Lewiston 04240 - tel. (207) 205-4822

District 61
Heidi E. Brooks* (D-Lewiston) 1 Pleasant Street, #2, Lewiston 04240 - tel. (207) 740-5229
Stephen Francis Miller (R-Lewiston) 12 Lucille Avenue, Lewiston 04240 - tel. (207) 212-8634

District 62
Brian D. Bolduc** (D-Auburn) 54 Riverside Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 576-4907
Gina M. Melaragno* (D-Auburn) 25 James Street, Apt. 3, Auburn 04210 - tel. (207) 740-8860
Brandon Eli Dickey (R-Auburn) 36 Second Street, Apt. 1R, Auburn 04210 - tel. (207) 482-0708

District 63
Michael R. Scott (D-Auburn) 549 South Witham Road, Auburn 04210 - tel. (207) 782-1821
Bruce A. Bickford* (R-Auburn) 64 Cameron Lane, Auburn 04210 - tel. (207) 740-0328

District 64
Candace Bower Gleason (D-Auburn) 583 Hotel Road, Auburn 04210 - tel. (207) 212-7871
Bettyann W. Sheats (D-Auburn) 32 Waterview Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 777-4537
David P. Sawicki* (R-Auburn) 707 Lake Shore Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 753-6312

District 65
Elijah Ty Breton (D-Poland) 42 Birchwood Lane, Poland 04274 - tel. (207) 577-4839
Ellie Espling* (R-New Gloucester) 12 Lewiston Road, New Gloucester 04260 - tel. (207) 891-8280

District 66
Jessica L. Fay (D-Raymond) 141 Spiller Hill Road, Raymond 04071 - tel. (207) 415-4218
Michael D. McClellan* (R-Raymond) 27 Pismire Mountain Road, Raymond 04071 - tel. (207) 655-4438

District 67
Rachel Lyn Rumson (D-Gray) 8 George Perley Road, Gray 04039 - tel. (207) 657-4085
Susan M. W. Austin* (R-Gray) 136 Yarmouth Road, Gray 04039 - tel. (207) 657-4100

District 68
Christine B. Powers* (D-Naples) 280 Thompsons Point Road, Naples 04055 - tel. (207) 318-2511
Richard M. Cebra** (R-Naples) 15 Steamboat Landing Road, Naples 04055 - tel. (207) 693-6782

District 69
Walter N. Riseman (I-Harrison) P. O. Box 543, Harrison 04040 - tel. (207) 890-7866
Phyllis A. Ginzler* (R-Bridgton) 10 Blue Jay Lane, Bridgton 04009 - tel. (207) 647-8257

District 70
Helen E. E. Rankin** (D-Hiram) 84 Sebago Road, Hiram 04041 - tel. (207) 625-4620
Nathan J. Wadsworth* (R-Hiram) P. O. Box 321, Cornish 04020 - tel. (207) 838-7451

District 71
Michael W. Twitchell (D-Norway) P. O. Box 83, Norway 04268 - tel. (207) 744-5152
Tom J. Winsor* (R-Norway) 107 Thurston Road, Norway 04268 - tel. (207) 527-2233

District 72
James F. Bradley (D-Mechanic Falls) 1 Purington Avenue, Mechanic Falls 04256 - tel. (207) 346-1536
Kathleen R. J. Dillingham* (R-Oxford) P. O. Box 164, Oxford 04270 - tel. (207) 744-2153

District 73
Cheryl S. Coffman (D-Buckfield) P. O. Box 160, Buckfield 04220 - tel. (207) 336-2102
Lloyd C. Herrick* (R-Paris) P. O. Box 54, Paris 04271 - tel. (207) 514-0414

District 74
Christina Riley (D-Jay) 437 Main Street, Jay 04239 - tel. (207) 897-2288
Mary B. Howes (R-Jay) 14 Woodman Hill Road, Jay 04239 - tel. (207) 645-5079

District 75
James A. Buzzell (D-Leeds) 341 Sumner Road, Leeds 04263 - tel. (207) 312-9154
Jeffrey L. Timberlake* (R-Turner) 284 Ricker Hill Road, Turner 04282 - tel. (207) 225-6016

District 76
Jill E. Ducharme (D-Wayne) P. O. Box 373, Wayne 04284 - tel. (207) 685-1096
Gary L. Hilliard* (R-Belgrade) 511 Dunn Road, Belgrade 04917 - tel. (207) 495-3677

District 77
Alan B. Tibbetts (D-Sidney) 23 Field Road, Sidney 04330 - tel. (207) 547-4394
Kelly J. Couture (R-Sidney) 3350 Middle Road, Sidney 04330 - tel. (207) 547-3695
Michael D. Perkins (R-Oakland) 93 Willy Point, Oakland 04963 - tel. (207) 465-9354

District 78
Catherine M. Nadeau* (D-Winslow) 23 Patterson Avenue, Winslow 04901 - tel. (207) 873-2025
Benjamin B. Twitchell III (R-Winslow) 10 Robert Street, Winslow 04901 - tel. (207) 446-7062

District 79
John M. Glowa, Sr. (D-China) 30 Meadow Wood Drive, South China 04358 - tel. (207) 445-2360
Timothy S. Theriault* (R-China) 1210 Lakeview Drive, China 04358 - tel. (207) 968-2641

District 80
Lori A. Fowle* (D-Vassalboro) 305 Taber Hill Road, Vassalboro 04989 - tel. (207) 649-4863
Richard T. Bradstreet (R-Vassalboro) 44 Harmony Lane, Vassalboro 04989 - tel. (207) 861-1657

District 81
Craig V. Hickman* (D-Winthrop) 192 Annabessacook Road, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-3276
Milton F. Hadley III (R-Winthrop) 1 Rocky Haven Lane, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-2160

District 82
Kent Ackley (C-Monmouth) 705 Route 135, Monmouth 04259 - tel. (207) 512-2524
Randall Adam Greenwood* (R-Wales) 38 Witherell Road, Wales 04280 - tel. (207) 375-7188

District 83
Gay M. Grant* (D-Gardiner) P. O. Box 4, South Gardiner 04359 - tel. (207) 582-5882
Scott Douglas Williams (R-Gardiner) 65 High Holborn Street, Gardiner 04345 - tel. (207) 458-1498

District 84
Charlotte Warren* (D-Hallowell) 19 Oakwood Drive, Hallowell 04347 - tel. (207) 441-9116
Cathy A. Wright (R-Manchester) 130 Pond Road, Manchester 04351 - tel. (518) 926-9525

District 85
Donna R. Doore* (D-Augusta) 49 Pleasant Hill Road, Augusta 04330 - tel. (207) 592-6849
Corey A. Vose (R-Augusta) 45 Longwood Avenue, Augusta 04330 - tel. (207) 441-4442

District 86
Erik R. Glockler (D-Augusta) 35 Townsend Road #1, Augusta 04330 - tel. (207) 441-9572
Matthew G. Pouliot* (R-Augusta) 99 Winthrop Street, Augusta 04330 - tel. (207) 441-9418

District 87
Wendy S. Ross (D-Wiscasset) P. O. Box 955, Wiscasset 04578 - tel. (207) 882-7060
Jeffery P. Hanley* (R-Pittston) 52 Turner Drive, Pittston 04345 - tel. (207) 582-1524

District 88
Joseph M. Russano (D-Jefferson) P. O. Box 907, Jefferson 04348 - tel. (207) 549-3441
Deborah J. Sanderson* (R-Chelsea) 64 Whittier Drive, Chelsea 04330 - tel. (207) 623-2168

District 89
Wendy J. Wolf (I-Boothbay Harbor) P. O. Box 69, West Boothbay Harbor 04575 - tel. (207) 633-4629
Stephanie Hawke* (R-Boothbay Harbor) 76 Park Street, Boothbay Harbor 04538 - tel. (207) 380-6803

District 90
Michael G. Devin* (D-Newcastle) 1 Hillcrest Road, Newcastle 04553 - tel. (207) 975-3132
Roberta C. Mayer (R-Damariscotta) 53 Church Street, Damariscotta 04543 - tel. (207) 751-7980
Anna Morkeski (R-Damariscotta) 247 Bristol Road, Damariscotta 04543 - tel. (207) 200-8724

District 91
Emily Trask-Eaton (D-Waldoboro) P. O. Box 730, Waldoboro 04572 - tel. (207) 563-7938
Abden S. Simmons (R-Waldoboro) 41 Jefferson Street, Waldoboro 04572 - tel. (207) 446-4518
Melvin J. Williams (R-Waldoboro) 2734 Friendship Road, Waldoboro 04572 - tel. (207) 542-6971

District 92
John Alden Spear (D-South Thomaston) 12 Rockledge Road, South Thomaston 04858 - tel. (207) 596-7720
Kyle Buck Murdock (R-St. George) 48 Wallston Road, Tenants Harbor 04860 - tel. (207) 691-5391
Sonja Sleeper (R-South Thomaston) P. O. Box 232, South Thomaston 04858 - tel. (207) 230-4495

District 93
Pinny Beebe-Center* (D-Rockland) 14 Edwards Street, Rockland 04841 - tel. (207) 596-3937
Donald Paul Robishaw, Jr. (R-Rockland) 9 Melrose Circle South, Rockland 04841 - tel. (207) 751-0250

District 94
Kathleen Meil (D-Rockport) 90 Old Rockland Street, Rockport 04856 - tel. (207) 318-5401
Elizabeth Saltonstall (D-Rockport) 7 Lexington Lane, Rockport 04856 - tel. (207) 596-4823
Owen D. Casas (I-Rockport) 34 South Street, Rockport 04856 - tel. (207) 333-0067
Frederick H. Chatfield (R-Rockport) P. O. Box 553, Rockport 04856 - tel. (207) 357-6017

District 95
Elinore Goldberg (D-Hope) 361 Hatchet Mountain Road, Hope 04847 - tel. (207) 763-3838
Paula G. Sutton (R-Warren) 387 Mountain Road, Warren 04864 - tel. (207) 380 3406

District 96
Stanley Paige Zeigler, Jr. (D-Montville) 60 Freedom Pond Road, Montville 04941 - tel. (207) 382-6813
Robert M. Currier (R-Belmont) 412 Back Belmont Road, Belmont 04952 - tel. (207) 322-9767
R. Ryan Harmon** (R-Palermo) 2241 North Palermo Road, Palermo 04354 - tel. (207) 993-6034
Richard L. Light (R-Liberty) P. O. Box 366, Liberty 04949 - tel. (207) 441-8844

District 97
Erin D. Herbig* (D-Belfast) P. O. Box 1015, Belfast 04915 - tel. (207) 542-7654
Blaine Richardson (R-Belfast) 17 Sunrise Ridge, Belfast 04915 - tel. (207) 323-0855

District 98
Scott W. Cuddy (D-Winterport) 47 Elm Street, Winterport 04496 - tel. (207) 944-1662
James S. Gillway* (R-Searsport) 79 Bowen Road, Searsport 04974 - tel. (207) 548-6429

District 99
April Dawn Turner (D-Freedom) P. O. Box 1, Freedom 04941 - tel. (207) 323-7016
MaryAnne Kinney* (R-Knox) 40 Maple Lane, Knox 04986 - tel. (207) 568-7577

District 100
Hannah J. Todd (D-Etna) 442 Old County Road, Etna 04434 - tel. (207) 735-5005
Kenneth Wade Fredette* (R-Newport) P. O. Box 70, Newport 04953 - tel. (207) 368-5562

District 101
James E. Davitt* (D-Hampden) 25 Summer Street, Hampden 04444 - tel. (207) 862-8113
David G. Haggan (R-Hampden) 11 Westbrook Terrace, Hampden 04444 - tel. (207) 944-7471

District 102
Kimberly Claire Hammill (D-Levant) 46 Robichaud Road, Levant 04456 - tel. (207) 974-8123
Stacey K. Guerin* (R-Glenburn) 79 Phillips Road, Glenburn 04401 - tel. (207) 884-7118

District 103
Richard A. Thomas (D-Hermon) 263 Wing Road, Hermon 04401 - tel. (207) 848-2674
Roger E. Reed* (R-Carmel) 278 Murray Road, Carmel 04419 - tel. (207) 848-5136

District 104
David Brookes Pearson (D-Dexter) 230 Silvers Mills Road, Dexter 04930 - tel. (207) 924-5035
Raymond A. Wallace* (R-Dexter) 83 Pine Street, Dexter 04930 - tel. (207) 270-8041

District 105
Joshua T. Hartford (D-Canaan) 184 Tuttle Road, Canaan 04924 - tel. (207) 612-6224
Joel R. Stetkis* (R-Canaan) P. O. Box 336, Canaan 04924 - tel. (207) 399-7801

District 106
Stanley Byron Short, Jr.* (D-Pittsfield) P. O. Box 103, Pittsfield 04967 - tel. (207) 487-4944
Scott Walter Strom (R-Pittsfield) 217 North Main Street, Apt. 301, Pittsfield 04967 - tel. (207) 313-3895

District 107
Betty A. Austin (D-Skowhegan) 41 Woodland Drive, Skowhegan 04976 - tel. (207) 431-4287
Michael J. Pelletier (I-Skowhegan) 845 Waterville Road, Skowhegan 04976 - tel. (207) 399-6532
Anne C Amadon (R-Skowhegan) 94 Back Road, Skowhegan 04976 - tel. (207) 474-8586
Newell B. Graf, Jr. (R-Skowhegan) 27 Chandler Street, Skowhegan 04976 - tel. (207) 858-5006

District 108
Aaron Blaschke Rowden (D-Fairfield) 17 Silver Street, Fairfield 04937 - tel. (207) 660-5450
John Joseph Picchiotti* (R-Fairfield) 6 Verdun Street, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-2137

District 109
Thomas R. W. Longstaff* (D-Waterville) 39 Pleasant Street, Waterville 04901 - tel. (207) 872-6617
Tammy M. Brown (R-Waterville) 72 Silver Street, Waterville 04901

District 110
Colleen M. Madigan** (D-Waterville) 13 Gilman Street, Waterville 04901 - tel. (207) 692-7143
Mark R. André (R-Oakland) 72 Mayflower Heights Drive, Oakland 04963 - tel. (207) 873-2069

District 111
Ann E. Dorney** (D-Norridgewock) 40 Parlin Drive, Norridgewock 04957 - tel. (207) 474-6201
Bradlee Thomas Farrin* (R-Norridgewock) P. O. Box 687, Norridgewock 04957 - tel. (207) 634-3074

District 112
Barbara R. Chassie (D-Phillips) 4 Whitney Street, Phillips 04966 - tel. (207) 639-2360
Thomas H. Skolfield* (R-Weld) 349 Phillips Road, Weld 04285 - tel. (207) 585-2638

District 113
Nickolas R. Bray (d-Farmington) 169 Perham Street, Farmington 04938 - tel. (207) 509-0500
Lance Evans Harvell** (R-Farmington) 398 Knowlton Corner Road, Farmington 04938 - tel. (207) 491-8971

District 114
Guy A. Iverson (D-Chesterville) 86 Gordon Hill Road, Chesterville 04938 - tel. (207) 897-5014
Russell J. Black* (R-Wilton) 123 Black Road, Wilton 04294 - tel. (207) 491-4667

District 115
John E. Madigan, Jr. (D-Rumford) P. O. Box 146, Rumford 04276 - tel. (207) 369-0303
Joseph Edward Martin (R-Rumford) 313 Ellis River Road, Rumford 04276 - tel. (207) 500-1220

District 116
Sheryl J. Briggs** (D-Mexico) 72 Poplar Hill Road, Mexico 04257 - tel. (207) 364-5665
Richard A. Pickett* (R-Dixfield) 21 Church Street, East Dixfield 04227 - tel. (207) 645-4893

District 117
Sidney J. Pew (D-Andover) P. O. Box 592, East Andover 04226 - tel. (207) 392-1301
Frances M. Head* (R-Bethel) P. O. Box 61, West Bethel 04286 - tel. (207) 650-1351

District 118
Philip Anthony Estabrook (D-Cornville) 489 West Ridge Road, Cornville 04976 - tel. (207) 474-6739
Chad Wayne Grignon (R-Athens) 181 Fox Hill Road, Athens 04912 - tel. (207) 612-6499

District 119
Richard A. Gould** (D-Greenville) 12 East Road, Greenville 04441 - tel. (207) 695-2791
Paul A. Stearns* (R-Guilford) 33 Applebee Hill Road, Guilford 04443 - tel. (207) 876-3242

District 120
Richard A. Evans (D-Dover-Foxcroft) 14 Winter Street, Dover-Foxcroft 04426 - tel. (207) 564-0715
Norman E. Higgins* (R-Dover-Foxcroft) P. O. Box 594, Dover-Foxcroft 04426 - tel. (207) 564-8214

District 121
Robert S. Duchesne* (D-Hudson) 478 Beechwood Avenue, Old Town 04468 - tel. (207) 827-3782
Gary A. Drinkwater (R-Milford) 38 Emerald Drive, Milford 04461 - tel. (207) 356-8198

District 122
Michelle Dunphy* (D-Old Town) 143 Middle Street, Old Town 04468 - tel. (207) 827-8989
Edward L. Paradis (R-Old Town) 266 4th Street, Old Town 04468 - tel. (207) 702-7733

District 123
Ryan D. Tipping-Spitz* (D-Orono) 279 Main Street, Orono 04473 - tel. (207) 866-4333
Ryan S. Brann (R-Orono) 1 Black Bear Drive #1134, Orono 04473 - tel. (207) 441-7888

District 124
Aaron M. Frey* (D-Bangor) P. O. Box 74, Bangor 04402 - tel. (207) 249-9969
Daniel Robert Lapointe (R-Orono) 201 Kelley Road, Orono 04473 - tel. (207) 852-0157

District 125
Victoria P. Kornfield* (D-Bangor) 48 Madison Street, Bangor 04401 - tel. (207) 947-7224
Gary E. Capehart (R-Bangor) P. O. Box 2822, Bangor 04402 - tel. (207) 307-7024
Michael P. Turcotte (U-Bangor) 24 Cortland Circle, Bangor 04401 - tel. (207) 991-7070

District 126
John C. Schneck* (D-Bangor) 2078 Ohio Street, Bangor 04401 - tel. (207) 942-7886
Douglas K. Damon** (R-Bangor) 59 17th Street, Bangor 04401 - tel. (207) 949-4735

District 127
Barbara A. Cardone (D-Bangor) 39 Harthorn Avenue, Bangor 04401 - tel. (207) 356-7981
Stephen W. Schley (R-Bangor) 214 Cedar Street, Bangor 04401 - tel. (207) 942-2423

District 128
Arthur C. Verow* (D-Brewer) 20 Greenwood Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 989-7032
William T. Rogers, Jr.** (R-Brewer) 26 Craig Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 944-2000

District 129
Teresa Montague (D-Clifton) 1178 Airline Road, Clifton 04428 - tel. (207) 843-7519
Peter A. Lyford* (R-Eddington) 197 Jarvis Gore Drive, Eddington 04428 - tel. (207) 848-3335

District 130
John Andrew Wombacher (D-Bucksport) P. O. Box 585, Bucksport 04416 - tel. (207) 469-6060
Richard H. Campbell* (R-Orrington) 321 River Road, Orrington 04474 - tel. (207) 745-7748

District 131
Dorothy L. Caldwell (D-Penobscot) 679 North Penobscot Road, Penobscot 04476 - tel. (207) 326-4786
Karleton S. Ward* (R-Dedham) P. O. Box 612, Holden 04429 - tel. (207) 843-7546

District 132
Louis J. Luchini* (D-Ellsworth) P. O. Box 1311, Ellsworth 04605 - tel. (207) 664-4699
John D. Linnehan (R-Ellsworth) 157 Shore Road, Ellsworth 04605 - tel. (207) 667-9570

District 133
Ralph Chapman* (D-Brooksville) 455 Varnumville Road, Brooksville 04617 - tel. (207) 326-0899
Timothy Norris Leach (R-Castine) P. O. Box 643, Castine 04421 - tel. (207) 326-9494

District 134
Walter A. Kumiega III* (D-Deer Isle) 36 Cedar Lane, Little Deer Isle 04650 - tel. (207) 479-5459
Merle Fuller Cousins, Jr. (R-Southwest Harbor) 65 Long Pond Road, Southwest Harbor 04679 - tel. (207) 244-9082

District 135
Brian L. Hubbell* (D-Bar Harbor) 66 Park Street, Bar Harbor 04609 - tel. (207) 288-3947
Maurice Joseph Marshall (R-Lamoine) 30 Coley Cove Road, Lamoine 04605 - tel. (207) 667-2544

District 136
Michael G. Fisher (D-Sullivan) P. O. Box 4, Sullivan 04664 - tel. (207) 951-5835
Richard S. Malaby* (R-Hancock) 52 Cross Road, Hancock 04640 - tel. (207) 422-3146

District 137
Laurie W. Fogelman (D-Franklin) P. O. Box 206, Sullivan 04664 - tel. (207) 422-3022
Lawrence E. Lockman* (R-Amherst) 10 Perry Lane, Amherst 04605 - tel. (207) 584-5900

District 138
Robert W. Alley, Sr.* (D-Beals) P. O. Box 263, Beals 04611 - tel. (207) 497-5562
Peter Doak** (R-Columbia Falls) P. O. Box 13, Columbia Falls 04623 - tel. (207) 483-2031

District 139
Colleen S. Morton (D-Eastport) 9 Water Street, Eastport 04631 - tel. (207) 853-3002
William R. Tuell* (R-East Machias) 431 Hadley Lake Road, East Machias 04630 - tel. (207) 271-8521

District 140
Anne C. Perry** (D-Calais) 474 South Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-7338
Marianne Moore (R-Calais) P. O. Box 785, Calais 04619 - tel. (207) 454-0501

District 141
Robert Francis Griffin (D-Chester) 21 North Chester Road, Chester 04457 - tel. (207) 403-0029
Beth P. Turner* (R-Burlington) P. O. Box 65, Burlington 04417 - tel. (207) 732-4625

District 142
Lee Ann Betz (D-Lincoln) 198 Taylor Street, Lincoln 04457 - tel. (207) 433-7637
Sheldon Mark Hanington* (R-Lincoln) 475 Enfield Road, Lincoln 04457 - tel. (207) 403-3579

District 143
Stephen S. Stanley* (D-Medway) 614 Pattagumpus Road, Medway 04460 - tel. (207) 746-5371
Debbi J. Perkins (R-Millinocket) 108 New Hampshire Street, Millinocket 04462 - tel. (207) 723-4744

District 144
Henry John Bear*** (D-Houlton) 41 Elm Street, Houlton 04730 - tel. (207) 694-4190
Roger L. Sherman* (R-Hodgdon) P. O. Box 682, Houlton 04730 - tel. (207) 532-7073

District 145
Glenn M. Hines (D-Hammond) 317 Burnt Brow Road, Hammond 04730 - tel. (207) 532-4141
Randy S. Rockwell (N-Merrill) P. O. Box 224, Oakfield 04763 - tel. (207) 757-8343
Roger W. Bouchard (R-Sherman) 3 Bushwack Drive, Sherman 04776 - tel. (207) 746-7761
Chris A. Johansen (R-Monticello) 462 Fletcher Road, Monticello 04760 - tel. (207) 538-2562

District 146
Peter G. McCorison (D-Woodland) 113 Rabbit Ridge Road, Woodland 04736 - tel. (207) 227-1432
Dustin Michael White* (R-Washburn) P. O. Box 1654, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-8756

District 147
Robert J. Saucier* (D-Presque Isle) 117 Lombard Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-1160
Harold L. Stewart III (R-Presque Isle) 305 State Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-0569

District 148
David Harold McCrea (D-Fort Fairfield) P. O. Box 513, Fort Fairfield 04742 - tel. (207) 472-4212
Anthony J. Edgecomb* (R-Fort Fairfield) 24 Fisher Street, Fort Fairfield 04742 - tel. (207) 484-8119

District 149
Ginette M. Rivard (D-Caribou) P. O. Box 128, Caribou 04736 - tel. (207) 592-2122
Carol A. McElwee* (R-Caribou) 54 Pioneer Avenue, Caribou 04736 - tel. (207) 498-8605

District 150
Roland Danny Martin* (D-Sinclair) P. O. Box 97, Sinclair 04779 - tel. (207) 543-6165

District 151
John L. Martin* (D-Eagle Lake) P. O. Box 250, Eagle Lake 04739 - tel. (207) 444-5556