DRAFT


MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Members Apparently Elected on November 8, 2016

This list has been compiled from a number of sources and represents the most complete and accurate information we could find.
It is unofficial until the results can be checked against the official list from the Office of the Secretary of State.

From Robert B. Hunt, Clerk of the House
and Jennifer E. McGowan, Assistant Clerk of the House

Political Breakdown - 77 Democrats, 72 Republicans, 1 Independent, 1 Common Sense Independent

Code:
* - Incumbent, ** - Former Member of the House and/or Senate
D - Democrat, R - Republican, I - Independent, C - Common Sense Independent

Last Posted 11/9/2016 4:21 pm

Please send any corrections or additional information to
webmaster_house@legislature.maine.gov
Thanks!

District 1
* Deane Rykerson (D-Kittery) 1 Salt Marsh Lane, Kittery Point 03905 - tel. (207) 439-8755

District 2
** Mark W. Lawrence (D-South Berwick) 42 Lords Lane, South Berwick 03908 - tel. (207) 748-3289

District 3
* Lydia C. Blume (D-York) P. O. Box 1738, York Beach 03910 - tel. (207) 363-9234

District 4
* Patricia Hymanson (D-York) 34 High Pine Road, York 03909 - tel. (207) 363-8353

District 5
* Beth A. O'Connor (R-Berwick) 92 Sullivan Street, Berwick 03901 - tel. (207) 698-7899

District 6
Jennifer Ellen Parker (D-South Berwick) 224 Witchtrot Road, South Berwick 03908 - tel. (207) 475-6792

District 7
* Robert A. Foley (R-Wells) 57 Shady Lane, Wells 04090 - tel. (207) 646-2409

District 8
* Christopher W. Babbidge (D-Kennebunk) 84 Stratford Place, Kennebunk 04043 - tel. (207) 985-3332

District 9
* H. Stedman Seavey (R-Kennebunkport) 154 Wildes District Road, Kennebunkport 04046 - tel. (207) 967-5991

District 10
* Wayne R. Parry (R-Arundel) 851 Alfred Road, Arundel 04046 - tel. (207) 286-9145

District 11
* Ryan M. Fecteau (D-Biddeford) 23 Western Avenue, Apt. 101, Biddeford 04005 - tel. (207) 289-4478

District 12
* Martin J. Grohman (D-Biddeford) 9 Lisa Lane, Biddeford 04005 - tel. (207) 283-1476

District 13
* George W. Hogan (D-Old Orchard Beach) 17 Seacliff Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 423-4293

District 14
Donna Bailey (D-Saco) 7 Scrimshaw Lane, Saco 04072 - tel. (207) 284-9962

District 15
Margaret M. O'Neil (D-Saco) 21 Sheila Circle, Saco 04072 - tel. (207) 590-1679

District 16
* Donald G. Marean (R-Hollis) 233 Bonny Eagle Road, Hollis 04042 - tel. (207) 727-5527

District 17
* Dwayne W. Prescott (R-Waterboro) P.O. Box 77, North Waterboro 04061 - tel. (207) 710-1614

District 18
* Anne-Marie Mastraccio (D-Sanford) 23 Lebanon Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-8692

District 19
* Matthew A. Harrington (R-Sanford) P. O. Box 457, Sanford 04073 - tel. (207) 831-6746

District 20
* Karen A. Gerrish (R-Lebanon) P. O. Box 291, Lebanon 04027 - tel. (207) 651-5452

District 21
Heidi H. Sampson (R-Alfred) 465 Kennebunk Road, Alfred 04002 - tel. (207) 324-0307

District 22
* Jonathan L. Kinney (R-Limington) 179 Beaver Berry Road, Limington 04049 - tel. (207) 637-2366

District 23
* Lester S. Ordway (R-Standish) P. O. Box 212, Standish 04084 - tel. (207) 642-3491

District 24
* Mark E. Bryant (D-Windham) 166 Albion Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6591

District 25
* Patrick W. Corey (R-Windham) 353 River Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6164

District 26
Maureen Fitzgerald Terry (D-Gorham) 9 Lombard Street, Gorham 04038 - tel. (207) 712-9735

District 27
* Andrew J. McLean (D-Gorham) 114 Johnson Road, Gorham 04038 - tel. (207) 939-8482

District 28
* Heather W. Sirocki (R-Scarborough) 32 Glendale Circle, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-5609

District 29
* Karen R. Vachon (R-Scarborough) 25 Ocean Avenue, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-4715

District 30
* Kimberly J. Monaghan (D-Cape Elizabeth) 6 Russet Lane, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 749-9443

District 31
Lois Galgay Reckitt (D-South Portland) 38 Myrtle Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 712-2474

District 32
* Scott M. Hamann (D-South Portland) 60 Thornton Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 233-2951

District 33
* Kevin J. Battle (R-South Portland) 83 Sandy Hill Road, South Portland 04106 - tel. (207) 831-6962

District 34
* Drew Gattine (D-Westbrook) 529 Stroudwater Street, Westbrook 04092 - tel. (207) 409-3477

District 35
* Dillon F. Bates (D-Westbrook) 47 Garfield Street, #1, Westbrook 04092 - tel. (207) 570-1075

District 36
* Denise Patricia Harlow (D-Portland) 36 Broadway, Portland 04103 - tel. (207) 409-0870

District 37
* Richard R. Farnsworth (D-Portland) 55 Old Mast Road, Portland 04102 - tel. (207) 874-6399

District 38
* Matthew W. Moonen (D-Portland) 165 Neal Street, Apt. 1F, Portland 04102 - tel. (207) 332-7823

District 39
Michael A. Sylvester (D-Portland) 159 Central Avenue, Peaks Island 04108 - tel. (207) 239-1777

District 40
Rachel Talbot Ross (D-Portland) 39 Washburn Avenue, Portland 04101 - tel. (207) 653-3953

District 41
* Erik C. Jorgensen (D-Portland) 83 Highland Street, Portland 04103 - tel. (207) 939-7120

District 42
Benjamin T. Collings (D-Portland) P. O. Box 1213, Portland 04104 - tel. (207) 766-1322

District 43
Heather B. Sanborn (D-Portland) 82 Frost Hill Road, Portland 04103 - tel. (207) 650-0678

District 44
* Teresa S. Pierce (D-Falmouth) 6 Waites Landing Road, Falmouth 04105 - tel. (207) 781-7144

District 45
Dale J. Denno (D-Cumberland) 275 Main Street, Cumberland Center 04021 - tel. (207) 400-1123

District 46
* Paul B. Chace (R-Durham) 31 Colonial Drive, Durham 04222 - tel. (207) 240-9300

District 47
* Janice E. Cooper (D-Yarmouth) 53 West Elm Street, Yarmouth 04096 - tel. (207) 847-3193

District 48
* Sara Gideon (D-Freeport) 37 South Freeport Road, Freeport 04032 - tel. (207) 287-1430

District 49
* Matthea Elisabeth Larsen Daughtry (D-Brunswick) 40 Federal Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 370-9871

District 50
* Ralph L. Tucker (D-Brunswick) 15 McKeen Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-7639

District 51
* Joyce McCreight (D-Harpswell) 155 Gun Point Road, Harpswell 04079 - tel. (207) 449-3293

District 52
* Jennifer L. DeChant (D-Bath) 1008 Middle Street, Bath 04530 - tel. (207) 442-8486

District 53
* Jeffrey K. Pierce (R-Dresden) P. O. Box 51, Dresden 04342 - tel. (207) 737-9051

District 54
* Denise A. Tepler (D-Topsham) 13 Homeplace, Topsham 04086 - tel. (207) 729-4018

District 55
** Seth A. Berry (D-Bowdoinham) 1245 River Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 522-1609

District 56
Gina M. Mason (R-Lisbon) 312 Ridge Road, Lisbon 04252 - tel. (207) 353-9086

District 57
* Stephen J. Wood (R-Greene) P. O. Box 927, Sabattus 04280 - tel. (207) 740-3723

District 58
** James R. Handy (D-Lewiston) 9 Maplewood Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 784-5595

District 59
Roger Jason Fuller (D-Lewiston) 36 Elliott Avenue, Lewiston 04240 - tel. (818) 216-0448

District 60
* Jared F. Golden (D-Lewiston) 3 Diamond Court, Lewiston 04240 - tel. (207) 402-4410

District 61
* Heidi E. Brooks (D-Lewiston) 1 Pleasant Street, #2, Lewiston 04240 - tel. (207) 740-5229

District 62
* Gina M. Melaragno (D-Auburn) 25 James Street, Apt. 3, Auburn 04210 - tel. (207) 740-8860

District 63
* Bruce A. Bickford (R-Auburn) 64 Cameron Lane, Auburn 04210 - tel. (207) 740-0328

District 64
Bettyann W. Sheats (D-Auburn) 32 Waterview Drive, Auburn 04210 - tel. (207) 777-4537

District 65
* Ellie Espling (R-New Gloucester) 12 Lewiston Road, New Gloucester 04260 - tel. (207) 891-8280

District 66
Jessica L. Fay (D-Raymond) 141 Spiller Hill Road, Raymond 04071 - tel. (207) 415-4218

District 67
* Susan M. W. Austin (R-Gray) 136 Yarmouth Road, Gray 04039 - tel. (207) 657-4100

District 68
** Richard M. Cebra (R-Naples) 15 Steamboat Landing Road, Naples 04055 - tel. (207) 693-4951

District 69
* Phyllis A. Ginzler (R-Bridgton) 10 Blue Jay Lane, Bridgton 04009 - tel. (207) 647-8257

District 70
* Nathan J. Wadsworth (R-Hiram) P. O. Box 321, Cornish 04020 - tel. (207) 838-7451

District 71
* Tom J. Winsor (R-Norway) 107 Thurston Road, Norway 04268 - tel. (207) 527-2233

District 72
* Kathleen R. J. Dillingham (R-Oxford) P. O. Box 164, Oxford 04270 - tel. (207) 744-2153

District 73
* Lloyd C. Herrick (R-Paris) P. O. Box 54, Paris 04271 - tel. (207) 514-0414

District 74
Christina Riley (D-Jay) 437 Main Street, Jay 04239 - tel. (207) 897-2288

District 75
* Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) 284 Ricker Hill Road, Turner 04282 - tel. (207) 225-6016

District 76
* Gary L. Hilliard (R-Belgrade) 511 Dunn Road, Belgrade 04917 - tel. (207) 495-3677

District 77
Michael D. Perkins (R-Oakland) 93 Willy Point, Oakland 04963 - tel. (207) 465-9354

District 78
* Catherine M. Nadeau (D-Winslow) 23 Patterson Avenue, Winslow 04901 - tel. (207) 873-2025

District 79
* Timothy S. Theriault (R-China) 1210 Lakeview Drive, China 04358 - tel. (207) 968-2641

District 80
Richard T. Bradstreet (R-Vassalboro) 44 Harmony Lane, Vassalboro 04989 - tel. (207) 861-1657

District 81
* Craig V. Hickman (D-Winthrop) 192 Annabessacook Road, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-3276

District 82
Kent Ackley (C-Monmouth) 705 Route 135, Monmouth 04259 - tel. (207) 512-2524

District 83
* Gay M. Grant (D-Gardiner) P. O. Box 4, South Gardiner 04359 - tel. (207) 582-5882

District 84
* Charlotte Warren (D-Hallowell) 19 Oakwood Drive, Hallowell 04347 - tel. (207) 441-9116

District 85
* Donna R. Doore (D-Augusta) 49 Pleasant Hill Road, Augusta 04330 - tel. (207) 592-6849

District 86
* Matthew G. Pouliot (R-Augusta) 99 Winthrop Street, Augusta 04330 - tel. (207) 441-9418

District 87
* Jeffery P. Hanley (R-Pittston) 52 Turner Drive, Pittston 04345 - tel. (207) 582-1524

District 88
* Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) 64 Whittier Drive, Chelsea 04330 - tel. (207) 623-2168

District 89
* Stephanie Hawke (R-Boothbay Harbor) 76 Park Street, Boothbay Harbor 04538 - tel. (207) 380-6803

District 90
* Michael G. Devin (D-Newcastle) 1 Hillcrest Road, Newcastle 04553 - tel. (207) 975-3132

District 91
Abden S. Simmons (R-Waldoboro) 41 Jefferson Street, Waldoboro 04572 - tel. (207) 446-4518

District 92
John Alden Spear (D-South Thomaston) 12 Rockledge Road, South Thomaston 04858 - tel. (207) 596-7720

District 93
* Pinny Beebe-Center (D-Rockland) 14 Edwards Street, Rockland 04841 - tel. (207) 596-3937

District 94
Owen D. Casas (I-Rockport) 34 South Street, Rockport 04856 - tel. (207) 333-0067

District 95
Paula G. Sutton (R-Warren) 387 Mountain Road, Warren 04864 - tel. (207) 380 3406

District 96
Stanley Paige Zeigler, Jr. (D-Montville) 60 Freedom Pond Road, Montville 04941 - tel. (207) 382-6813

District 97
* Erin D. Herbig (D-Belfast) P. O. Box 1015, Belfast 04915 - tel. (207) 542-7654

District 98
* James S. Gillway (R-Searsport) 79 Bowen Road, Searsport 04974 - tel. (207) 548-6429

District 99
* MaryAnne Kinney (R-Knox) 40 Maple Lane, Knox 04986 - tel. (207) 568-7577

District 100
* Kenneth Wade Fredette (R-Newport) P. O. Box 70, Newport 04953 - tel. (207) 287-1440

District 101
David G. Haggan (R-Hampden) 11 Westbrook Terrace, Hampden 04444 - tel. (207) 944-7471

District 102
* Stacey K. Guerin (R-Glenburn) 79 Phillips Road, Glenburn 04401 - tel. (207) 884-7118

District 103
* Roger E. Reed (R-Carmel) 278 Murray Road, Carmel 04419 - tel. (207) 848-5136

District 104
* Raymond A. Wallace (R-Dexter) 83 Pine Street, Dexter 04930 - tel. (207) 270-8041

District 105
* Joel R. Stetkis (R-Canaan) P. O. Box 336, Canaan 04924 - tel. (207) 399-7801

District 106
Scott Walter Strom (R-Pittsfield) 217 North Main Street, Apt. 301, Pittsfield 04967 - tel. (207) 313-3895

District 107
Betty A. Austin (D-Skowhegan) 41 Woodland Drive, Skowhegan 04976 - tel. (207) 431-4287

District 108
* John Joseph Picchiotti (R-Fairfield) 6 Verdun Street, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-2137

District 109
* Thomas R. W. Longstaff (D-Waterville) 39 Pleasant Street, Waterville 04901 - tel. (207) 872-6617

District 110
** Colleen M. Madigan (D-Waterville) 13 Gilman Street, Waterville 04901 - tel. (207) 692-7143

District 111
* Bradlee Thomas Farrin (R-Norridgewock) P. O. Box 687, Norridgewock 04957 - tel. (207) 634-3074

District 112
* Thomas H. Skolfield (R-Weld) 349 Phillips Road, Weld 04285 - tel. (207) 585-2638

District 113
** Lance Evans Harvell (R-Farmington) 398 Knowlton Corner Road, Farmington 04938 - tel. (207) 491-8971

District 114
* Russell J. Black (R-Wilton) 123 Black Road, Wilton 04294 - tel. (207) 491-4667

District 115
John E. Madigan, Jr. (D-Rumford) P. O. Box 146, Rumford 04276 - tel. (207) 369-0303

District 116
* Richard A. Pickett (R-Dixfield) 21 Church Street, East Dixfield 04227 - tel. (207) 645-4893

District 117
* Frances M. Head (R-Bethel) P. O. Box 61, West Bethel 04286 - tel. (207) 650-1351

District 118
Chad Wayne Grignon (R-Athens) 181 Fox Hill Road, Athens 04912 - tel. (207) 612-6499

District 119
* Paul A. Stearns (R-Guilford) 33 Applebee Hill Road, Guilford 04443 - tel. (207) 876-3242

District 120
* Norman E. Higgins (R-Dover-Foxcroft) P. O. Box 594, Dover-Foxcroft 04426 - tel. (207) 564-8214

District 121
* Robert S. Duchesne (D-Hudson) 478 Beechwood Avenue, Old Town 04468 - tel. (207) 827-3782

District 122
* Michelle Dunphy (D-Old Town) 143 Middle Street, Old Town 04468 - tel. (207) 827-8989

District 123
* Ryan D. Tipping-Spitz (D-Orono) 279 Main Street, Orono 04473 - tel. (207) 866-4333

District 124
* Aaron M. Frey (D-Bangor) P. O. Box 74, Bangor 04402 - tel. (207) 249-9969

District 125
* Victoria P. Kornfield (D-Bangor) 48 Madison Street, Bangor 04401 - tel. (207) 947-7224

District 126
* John C. Schneck (D-Bangor) 2078 Ohio Street, Bangor 04401 - tel. (207) 942-7886

District 127
Barbara A. Cardone (D-Bangor) 39 Harthorn Avenue, Bangor 04401 - tel. (207) 356-7981

District 128
Garrel Robert Craig (R-Brewer) 50 Canterbury Road, Brewer 04412 - tel. (207) 745-0210

District 129
* Peter A. Lyford (R-Eddington) 197 Jarvis Gore Drive, Eddington 04428 - tel. (207) 848-3335

District 130
* Richard H. Campbell (R-Orrington) 321 River Road, Orrington 04474 - tel. (207) 745-7748

District 131
* Karleton S. Ward (R-Dedham) P. O. Box 612, Holden 04429 - tel. (207) 843-7546

District 132
* Louis J. Luchini (D-Ellsworth) P. O. Box 1311, Ellsworth 04605 - tel. (207) 664-4699

District 133
* Ralph Chapman (D-Brooksville) 455 Varnumville Road, Brooksville 04617 - tel. (207) 326-0899

District 134
* Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) 36 Cedar Lane, Little Deer Isle 04650 - tel. (207) 479-5459

District 135
* Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) 66 Park Street, Bar Harbor 04609 - tel. (207) 288-3947

District 136
* Richard S. Malaby (R-Hancock) 52 Cross Road, Hancock 04640 - tel. (207) 422-3146

District 137
* Lawrence E. Lockman (R-Amherst) 10 Perry Lane, Amherst 04605 - tel. (207) 584-5900

District 138
* Robert W. Alley, Sr. (D-Beals) P. O. Box 263, Beals 04611 - tel. (207) 497-5562

District 139
* William R. Tuell (R-East Machias) 431 Hadley Lake Road, East Machias 04630 - tel. (207) 271-8521

District 140
** Anne C. Perry (D-Calais) 474 South Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-7338

District 141
* Beth P. Turner (R-Burlington) P. O. Box 65, Burlington 04417 - tel. (207) 732-4625

District 142
* Sheldon Mark Hanington (R-Lincoln) 475 Enfield Road, Lincoln 04457 - tel. (207) 403-3579

District 143
* Stephen S. Stanley (D-Medway) 614 Pattagumpus Road, Medway 04460 - tel. (207) 746-5371

District 144
* Roger L. Sherman (R-Hodgdon) P. O. Box 682, Houlton 04730 - tel. (207) 532-7073

District 145
Chris A. Johansen (R-Monticello) 462 Fletcher Road, Monticello 04760 - tel. (207) 538-2562

District 146
* Dustin Michael White (R-Washburn) P. O. Box 1654, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-8756

District 147
Harold L. Stewart III (R-Presque Isle) 305 State Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-0569

District 148
David Harold McCrea (D-Fort Fairfield) P. O. Box 513, Fort Fairfield 04742 - tel. (207) 472-4212

District 149
* Carol A. McElwee (R-Caribou) 54 Pioneer Avenue, Caribou 04736 - tel. (207) 498-8605

District 150
* Roland Danny Martin (D-Sinclair) P. O. Box 97, Sinclair 04779 - tel. (207) 543-6165

District 151
* John L. Martin (D-Eagle Lake) P. O. Box 250, Eagle Lake 04739 - tel. (207) 444-5556